Fabrikalarda, hastanelerde, plazalarda, okullarda ve yurtlarda kısacası tüm kamu ve özel kuruluşlarda ziyaretçiler, öğrenciler yahut personeller yemekhane hizmetlerinden faydalanmaktadır. Ancak yemekhane giriş ve çıkışlarında beklenilen kayıt sisteminin gerçekleşmesi ve yalnızca etkin ve dahil kişilerin hizmetten fayda sağlaması için yemekhane kartlı geçiş sistemleri kullanılmaktadır. Bununla birlikte kişilerin başkasının yemek haklarını ihlal etme girişimleri ortadan kaldırılmaktadır. Bu sayede işletmeler denetim mekanizmalarını aktif olarak kullanabilmektedir. Son derece modern, teknolojik görünümleri ve güçlü kontrol mekanizmaları ile yalnızca kart sahibi kişiler turnike sistemlerini aşabilmektedir. Bunun yanı sıra raporlama ve olası güvenlik pürüzlerine karşı kayıtlama ve denetleme imkanı sağlanmaktadır. Access kontrol yahut geçiş kontrol sistemleri olarak da bilinen yemekhane kartlı geçiş sistemleri ile yemekhanelerin yanı sıra personel devamlılık kontrolü, okullarda ve yurtlarda öğrenci geçiş kontrolü, ziyaretçi kontrolü gibi tüm giriş-çıkış kontrol hizmetleri sağlanabilmektedir. Bir başka olanak ise yemekhane gelir ve giderlerinin daha somut bir şekilde hesaplanmasına imkan vermektedir. Bu sayede hem tasarruf edilebilir hem de hizmet kalitesi arttırılabilmektedir. Yemekhane kartlı geçiş sistemleri kartları kontorlü sistem yahut fişli sistem gibi farklı otomasyonlarda da kullanılabilmektedir.

Kartlı Geçiş Sistemlerinde Son Teknoloji

Yemekhane kartlı geçiş sistemleri çalışma prensibi genel olarak standarttır. Kart sahibi kişinin kartını cihazın belirtilen kısmına yaklaştırması ile okuyucu sistem kart numarasını algılamaktadır. Her kartın numarası kişiye özgü olup, algılanan kart numarası sonrası sistem tarafından geçiş izni verilmektedir. Geçiş izinleri de bir takım koşullar gereği sistem tarafından sınırlandırılabilmektedir. Geçiş izinleri özellikle bazı günlerde ve ya belirlenen saat ve kişi sayısı ile kısıtlanabilmekte yahut sınırlandırılabilmektedir. Örneğin mesai saatleri dışında geçiş izinlerinin sınırlandırılması ve sistemin algılama mekanizmasının durdurulması mümkün olmaktadır. Yemekhane kartlı geçiş sistemleri kurumlara ve işletmelere birçok avantaj sunarken ziyaretçilere ve personellere de birçok yönden avantaj sunmaktadır. Bu sayede kişilerin güvenlikleri koruma altına alınmaktadır. Öte yandan gereksiz sıra bekleme zahmetleri minimuma indirilirken seri bir hizmet olanağı tanınmaktadır. Bununla birlikte kredi kartı ebatında olan yemekhane kartları cüzdanlarda kolaylıkla muhafaza edilebilmektedir. Yemekhane kartlı geçiş sistemleri cihazlar offline yahut online olarak çalışabilmektedir. Bu özellikler tercihe göre değişebilmektedir. Genel olarak offline sistemler ile online sistemler arasında bir takım fonksiyonel farklılıklar olmaktadır. Online işleyiş sunan sistemler ise bilgisayar bağlantısı ile takip edilirken, offline çalışma prensibine sahip cihazlar bilgisayardan ve yazılımdan bağımsız olarak çalışmaktadır. Yemekhane kartlı geçiş sistemleri genel olarak offline sistem ile çalışmaktadır. Ancak büyük çaplı hizmet ağı sunan ve insan trafiğinin yaşandığı yerlerde online sistemler tavsiye edilmektedir.

Her Ortama Uygun Sistemler

Yemekhane kartlı geçiş sistemleri modern görünümleri ile dikkat çekmektedir. Son derece uzun ömürlü ve ergonomik yapılarının yanı sıra pratik kullanım teknolojisi ile bozulmalarda hassasiyet asgari oranda tutulmaktadır. Kartlı geçiş sistemleri sağlayan firmalar herhangi bir bozulma durumunda onarma, yazılım güncelleme gibi konularda da satış sonrası hizmetler temin etmektedir. Genel olarak kullanımda tercih edilen modeller ise mevcut geçiş kapısına bağlanan manyetik kilit ve modül sistemleri yahut turnikeler olmaktadır. Manyetik kilit sistemi ile mevcut kapı her ne olursa olsun (ahşap, metal, cam, sürgülü) kapılara manyetik kilitler takılabilmektedir. Bununla birlikte tercihe ve kullanım amacına göre turnikeler de kullanılabilmektedir. Turnikeler, bariyerler ve manyetik kilitler sayesinde son derece güvenli ve zahmetsiz geçiş süreci yaşanmaktadır. Yemekhane kartlı geçiş sistemleri de sıklıkla kullanıldığı gibi bunun yanı sıra yüz tanıma, parmak izi tanıma, avuç içi tanıma gibi biyometrik geçiş sistemleri de son derece kullanışlı ve pratik imkanlar sunabilmektedir.