X-ray ışınları 1985 yılında Wilheim Conrad Röntgen’in Crookes Tüpü ile yaptığı deneyler sonucu ortaya çıkmıştır. X-ray ışınları ışığa benzer ama gözle görülemez ve delici bir ışıktır. Günümüzde, genellikle sağlık ve güvenlik alanlarında kullanılmaktadır.  Çanta, bavul, koli, zarf, kutu gibi nesnelerin  X-ışınından geçirilerek içeriğini görmemize yarayan araca Xray cihazı denilmektedir. Xray cihazlarının çalışması ise, Xray ışın kaynağı ve kaynağın karşısında bulunan ve ışığı algılayan detektörler ile gerçekleşmektedir. İçeriği belirlenmek istenen nesneler bu ışık yolu üzerine konur ve ışık bu nesnelerden geçer. Nesnelerden sonra ise detektörler tarafından algılanır. Detektörler tarafından algılanan ışıklar ise sinyal işleme ve görüntü oluşturma teknikleri kullanılması sonucunda ise nesnelerin içindeki eşya görüntüsü monitöre yansıtılır.

Özelliği ile sayesinde güvenlik Xray cihazından sorumlu

X-ray cihazları kullanılmaya başlandığı ilk yıllarda sadece siyah beyaz görüntü veren ve nesnelerin içindeki eşyaların sadece fiziksel şeklini gösteren basit cihazlardı. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesiyle X-ray cihazları da gelişmiş ve nesnelerin içerisindeki eşyaların fiziksel görünüşünün dışında kimyasal yapısı, organik ya da inorganik olup olmadığı belirlenebilmektedir. X-ray cihazlarında tüm cihazlarda olduğu gibi dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle, Xray cihazı üreticileri “X-ray cihazı tasarımı ve imalatı” için verilen ve ISO 9001-2000 kalite belgesine sahip olmalıdırlar. X-ray cihazları ayrıca en son teknoloji ve daha önce kullanılmamış malzemeden üretilmelidir. Unutulmamalıdır ki X-ray cihazı güvenliğimiz için çok önemlidir.

XRay Cihazları Nerelerde Kullanılır

Günümüzde, eşyaların güvenlik kontrolleri genellikle Xray cihazı ile gerçekleştirilmektedir. X-ray cihazları, havaalanı, otogarlar, limanlar, sinemalar vb yerlerde güvenliği sağlamak amacıyla kullanılır. Xray cihazları ile her türlü tehlikeli madde, ateşli ya da delici silahlar, metal türü aletler tarama sistemi ile tespit edilebilmektedir.  X-ray cihazları genel olarak şu amaçlarla kullanılır;

  • Özel ya da kamusal tesislerde güvenliği sağlamak amacıyla çanta,kutu vb. nesnelerin içeriğini belirlemek için kapı giriş ve çıkışlarında kullanılır.
  • Gümrük ya da benzeri alanlarda conteynr ve tırların kontrolü için kullanılır.
  • Emniyet güçleri tarafından tespit edilen şüpheli paketlerin içeriğini öğrenmek amacıyla kullanılır.
  • Özel güvenlik seviyesi alanlarda posta ya da kargo içeriklerini öğrenmek amacıyla kullanılır.

Xray cihazları ile ilgili en merak edilen konulardan biri ise bu cihazların hamilelere ya da yiyeceklere zarar verip vermediği ile ilgilidir. Xray cihazları tarama için radyasyon yaymaktadır ancak bu radyasyon miktarı yiyeceklere ya da hamilelere zarar verecek kadar çok değildir.