PDKS, Personel Devam Kontrol Sistemi ifadesinin kısaltmadır. Küçük, büyük veya orta boy her ölçekte kamusal veya özel işletmenin kendi iş ve çalışma politikasına bağlı olarak istihdam ettiği personelin kontrol ve takibini yapmakta kullandığı teknik donanım ve yazılımlardan oluşun bir sistemi tamımlar. Bu sistem sayesinde personel puantajı verisi başta olmak üzere ücret hesaplama, personel yoklaması, bordro aktarma ya da raporlama gibi işlemler en ekonomik ve verimli şekilde yapılabilmektedir. İşletmenin ölçeği ve bulunduğu sektöre göre farklı PDKS donanım ve yazılımları geliştirilmiştir. Lisanslı ve işletme bilgisayarlarında kullanılan PDKS yazılımlarının yanı sıra, son zamanlarda Azure gibi yeni nesil bulut teknoloji ve platformlarının gelişmesiyle birlikte web tabanlı PDKS yazılımı pek çok firma tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Web Tabanlı PDKS Yazılımı ve İşleyiş

Genel olarak bir PDKS sistemi, personelin işletmeye giriş çıkış yaptığı bölüme kurulan farklı takip ve kontrol cihazlarından oluşan teknik bir donanım ile işletmedeki bir bilgisayarda kurulu PDKS yazılımı arasındaki bir ağ ve üstündeki veri akışından oluşur. Normal, lisanslı PDKS yazılımları, işletme içinde genellikle masaüstü bilgisayarlara kurularak kullanılır. Web tabanlı PDKS yazılımı ise bulut teknolojisini kullanarak, personel takip ve kontrolünü web platformunda geliştirilmiş kurumsal yazılımlar üzerinden gerçekleştiren bir sistemdir.

Web tabanlı PDKS yazılımı, artık zaman ve mekân kısıtlamalarına bağlı olmayan bir personel takip sistemini mümkün kılar. Sistem bütünüyle web platformuna taşındığı için, herhangi bir tarayıcıyı (browser) açarak çalışan personeli takip işlemini gerçekleştirilebilirsiniz. Böylece istemci ile sunucu arasında bir dosya veya uygulama yüklenmesine de gerek kalmaz.

Web Tabanlı PDKS Yazılımı ve Avantajlar

Yeni nesil teknolojiye dayalı bir uygulama olan ve kullanımı çağdaş işletmeler arasında hızla yayılan Web tabanlı PDKS yazılımı, işletmelere önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu sistemde, bilgisayar çökmesi gibi sorunlar artık bir sorun olmaktan çıkar. Yazılım kurmaya ya da yazılımın kurulacağı altyapıya bir harcama yapmak gerekmez; çünkü yazılım, web üzerinde, bulut denen sunucularda barınmaktadır. Sistemin kuruluşu, bir web kamera kurmak kadar kolaydır. Windows, Linux vb. bütün işletim sistemleri ve her çeşit tarayıcı ile uyumlu bir şekilde çalışır. Web tabanlı PDKS yazılımı responsive tasarım, yani cihaza göre şekillenme özelliğiyle da farklılaşır; dolayısıyla tablet, mobil telefon gibi farklı cihazlar ile kullanılması mümkündür. Bulunduğunuz ve internet bağlantısı olan herhangi bir yerden, herhangi bir cihaz ile sisteme 7 gün 24 saat giriş yaparak personeliniz hakkındaki her türlü veriye ulaşabilirsiniz. Lisanslı PDKS yazılımlarının gerektirdiği güvenlik güncellemeleri gibi işlemler Web tabanlı PDKS yazılımı için söz konusu değildir; çünkü bu güncellemeler tamamen ilgili sunucu tarafından yapılmaktadır.

Web tabanlı PDKS yazılımı, personel yönetimini işletme bilgisayarına bağlı olmaktan kurtardığı gibi, çoklu kullanıcı desteği olanağı da sunar. Bu durum, özellikle büyük ölçekli ve yüzlerce alt şube veya departmanı bulunan şirketler için önemlidir.

Türkiye’de web tabanlı PDKS yazılımı alanında hizmet veren birçok profesyonel ve kurumsal aracı bulunmaktadır. Bulut teknolojisini kullanan bu aracı kurumlar, web üzerinden farklı sunucular ile işletmelere hizmet sağlamaktadır. Bu kurumlardan alacağınız Web tabanlı PDKS yazılımı ile işletmenizdeki personelin giriş ve çıkışlarını, devamsızlıklarını takip etmekten ücret hesaplama ve raporlama işlemlerine kadar farklı pek çok işlemi güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Hizmeti satın almadan önce bu aracı kurumların demo programlarını kullanarak, sistemin işleyişi, güvenliği, teknolojik altyapısı, hızı gibi konularda ayrıntılı bilgiye ulaşmanız da mümkün.

Web Pdks Cihazı

Aslında geçiş kontrol sistemleri ekipmanlarından her bir ürünü Web Tabanlı Pdks yazılımına entegre etmek mümkündür. Web pdks cihazı olarak gösterebileceğimiz bir çok ürün olduğu için siz müşterilerimizin talepleri doğrultusunda her türlü parmak izi okuyucu, yüz tanıma sistemi veya kartlı geçiş sistemi ile web pdks yazılımını web pdks cihazı olarak uyumlu hale getire biliriz.

Sizlerde web tabanlı pdks yazılımı ile ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen iletişim geçiniz.