Turnike Sistemi Nedir?

Ülke nüfusunun sayısı ve yoğunluğu her geçen gün artmaktadır. Alışveriş merkezleri ve toplu taşıma araçları da bu nüfus miktarından en çok etkilenen yerler arasındadır. Nüfusun çok olduğu özellikle İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ilde nüfusun artmasının verdiği karışıklık önlenmeye çalışılmaktadır. Turnike sistemleri karışıklıkları önlemek için sunulan yöntemlerden biridir. İnsanların düzenli ve birbirini rahatsız etmeden geçişinin sağlanması için bu çözüm yolları uygulanmaktadır.

Turnike sistemleri yaya ve araç geçişlerinde kontrol sağlamaktadır. Kontrol sağlarken güvenlik önlemlerinin de alınmasına fayda sağladığı için tercih edilen yöntemlerdendir. Hayatın sakin ve rutin bir şekilde devam etmesi için toplu kullanım alanlarında düzenlemeler yapılmalıdır. İnsanların hep birlikte huzur ve güven içerisinde yaşayabileceği bir ortam sunulmalıdır.

Turnike Sistemleri Modelleri

Birçok alan ve durum için kullanılabilen turnike sistemleri birçok çeşittedir. Bunlardan bazıları;

  • Bel tipi turnikeler
  • Boy tipi turnikeler
  • Hızlı geçiş turnikeleri
  • Engelliler için turnikeler
  • Acil çıkış turnikeleri
  • Stadyum turnikeleri

Bel tipi turnike sistemleri giriş çıkışların takibi için kullanılmaktadır. Toplu taşıma araçlarından metro veya tramvaylara binilirken kullanılabilmektedir. Turnikenin üzerine takılan kart okuyucu sayesinde giriş ve çıkışların saat ve tarihi kayıt altına alınmaktadır. Turnike sistemleri sayesinde olası bir saldırının da önüne geçilerek önlem alınmaktadır. İnsanların güvenliği için bu tür sistemler kullanılabilir.

Engelliler için tasarlanmış turnike sistemleri diğer sistemlerden daha çok işlev kazanmaktadır. Engellilerinde gezme ve seyahat etme özgürlükleri vardır. Bu insanların daha huzurlu ve rahat yaşayabilmesi için bulunduğu şartlar iyileştirilmelidir. Günümüzde birçok teknolojik ve sosyal gelişme sayesinde bu insanlar içinde daha yaşanılabilir bir çevre sunulmaktadır. Turnike sistemleri ile de bu durum amaçlanmaktadır. Engelli insanların öncelikli ve daha rahat bir şekilde giriş ve çıkış yapabileceği turnikelerdir.

Maçlara giriş çıkışlarda birçok kavga ve kargaşa meydana gelebilmektedir. İnsanlar sinirlerine hâkim olamayıp tatsız olaylara sebebiyet verilebilmektedir. Bu yüzden stadyumların giriş ve çıkışlarına turnike sistemleri yerleştirilmelidir. Maça yüksek heyecan ve coşkuyla gelen kişilerin düzenli ve sırayla içeriye alınması turnike sistemleri sayesinde sağlanabilir.

İnsan hayatı her an yolunda gitmeyebildiği için acil durumlarda söz konusu olabilmektedir. Böyle durumlar içinde tercih edilebilecek turnike sistemleri bulunmaktadır. Karşılaşılan deprem, yangın veya diğer acil durumlardan kolaylıkla kurtulabilmek için bu turnikeler kullanılabilir.

Turnike sistemleri nasıl çalışır

Turnike sistemleri insanlara en doğru şekilde hizmet verebilmek için oluşturulmuş sistemlerdendir. Geliştirilen üretim ve yeni çözüm yolları sayesinde her geçen gün çeşitleri ve işlevleri artırılmaktadır. Güvenlik sektöründe birçok ürün kullanılabilmekte fakat turnike sistemleri güvenlikte farklı bir noktada yer almaktadır. Üretilecek turnikeler çevre koruma ve doğanın sürdürülebilirliği düşünülerek tasarlanmaktadır. Turnike çeşitlerinde belirtildiği gibi geniş ürün yelpazesi sayesinde birçok seçenek sunmaktadır.

Turnike sistemleri kurulmadan önce geniş bir araştırmaya yer verilmektedir. Kurulacak yerin ölçümü yapılarak buna göre turnikeler seçilmektedir. Turnike sistemleri kurulacak alanın yoğunluğu ve maliyeti de göz önünde bulundurularak en uygun turnikeler seçilmektedir. Turnikelerde kart okuyucu özelliği de bulundurulabileceği için istenilen diğer özelliklerde firmaya belirtilerek üst düzeyde memnuniyet ve güvenle kurulum gerçekleştirilebilir. Kurulumdan sonra meydana gelebilecek herhangi bir arızada teknik personellerden yardım alarak bu sorunların üstesinden gelinebilir.

Yeterince zor yaşam koşullarına maruz kalan insanların turnike sistemleri gibi hayatı kolaylaştıracak çözümlere ihtiyacı vardır. Düzenli ve sorunsuz hayat sürdürebilmek için bu sistemlerin nitelikleri artırılmalıdır. Gelişen ve giderek nüfus sayısı artan ülkeler ve şehirlerde bu gibi çözümler daha da artırılmalıdır.