Turnike Nedir?

Turnike, yaya geçiş kontrolünün sağlanmasına yönelik kullanılan en önemli güvenlik parçalarından biridir. İstenilen yerlerde (firmalar, stadyum, işyerleri vb.) giriş çıkış saati düzenlenmesini ve geçiş yapan kişilerin kontrolünü sağlar. Turnikeler, üzerindeki cihaz sayesinde kontrol edilir. Turnikelerin üzerine parmak izi okuyucu, kart okuyucu veya yüz tanıma okuyucu cihazlar takılabilir. Bu cihazlar geçiş yapmak isteyen kişilere geçiş izni vermektedir.

Turnike Ne İçin Kullanılır?

Turnike sistemleri, iş yerlerinde, fabrikalarda, kamu kurumlarında yani yaya girişinin çok yoğun olduğu mekânlarda giren ve çıkan kişilerin kayıtlarının tutulması ve izinsiz kişilerinin içeri girebilmesini önlemek amacıyla kullanılmaktadır.

Turnike Modelleri Nelerdir?

Güvenlik ve kayıt kontrolü için kullanılan turnikelerin geneli paslanmaz çelik malzemeden imal edilmektedir. Kullanım alanlarına ve kullanıcı isteğine göre turnike geçiş sistemleri farklılık göstermektedir. 4 ana tip turnike mevcuttur. Bunlar:
– Bel tipi turnikeler (ya da kelebek-tripod tipi): Yemekhane girişleri, danışma girişleri ve üye girişleri için kullanılan kontrol turnikesi olarak kullanılmaktadır.
– Boy tipi turnikeler (ya da güvenlik tipi): İnsan sirkülasyonu çok olan stadyum gibi maximum geçiş güvenliği gerektiren yerlerde kullanılmaktadır.
– Vip turnikeler (ya da engelli turnikesi): Engelli kişilerin geçişine veya yük araçların geçişine imkân sağlayan özel turnikelerdir.
– Hızlı geçiş turnikeleri: Şık tasarıma sahip ve seri geçiş olanağına imkân veren iş merkezleri, plazalar, şirketler için hazırlanmış turnike modelidir.

Turnike fiyatları ne kadar?

Turnike fiyatları geçiş sistemi türüne yani turnike tipine göre değişmektedir. Bunun yanında turnike üzerine koyulacak cihazın tipide önemlidir. Turnike fiyatları ülkemizde 2.000 TL’ den başlayıp 20.000 TL’ye kadar uzanmaktadır.