İş hayatında mesai saatlerine uymak personel için ne kadar önemli ise personel takibi de işveren için o kadar önemlidir. İş yerine saatinde gelen bir personel ile mesaisini aksatan bir personel arasında mutlaka farklı bir uygulama olmalı. Personelin iş yerine giriş çıkışlarını takip ederek ay sonunda hak edişlerini çıkaran, çeşitli raporlar sunabilen bir sistem hem personelin giriş çıkışlarını kontrol altında tutar hem de personel arasında adaletli bir yaklaşıma olanak verir.

Küçük, orta ve büyük işletmelerde, holdinglerde, fabrikalarda ve aklınıza gelebilecek her türlü iş yerinde personel takip sistemleri vardır. Kısa adı ‘pdks yazılımı’ olan bu sistemlerin açılımı ‘Personel Devam Kontrol Sistemleri’ olarak adlandırılır. Personelin takibi için sadece giriş ve çıkışları kontrol eden sistemler yeterli değildir. Personelin devamsızlığı, sağlık raporları, izinleri, fazla mesaileri, resmi tatiller, mesai içerisinde iş yerine giriş çıkışları gibi durumları takip edebilen pdks yazılımı, her işletmenin yapısına göre programlana bilmektedir. Programı kurulum aşamasında personel bilgileri ve mesai saatleri aralıkları, vardiyalar gibi unsurlar tanımlandıktan sonra mesai saatleri değişmediği sürece programda değişiklik yapmaya gerek duyulmaz. Mesai saatlerinde değişiklik olduğunda veya personelle ilgili herhangi bir değişiklik gerektiğinde pdks yazılımı içinde yeni tanımlamalar yapmak gerekebilir.

Personel Devam Kontrol Sistemi Özellikleri

İş yerlerinde kullanılan Personel Devam Kontrol Sistemi ve mesai takip sistemleri aynı pdks yazılımı türünü kullanır. Yüz tanıma sistemleri, parmak izi okuma sistemleri, kart okuyucular, mesai takip cihazları aynı pdks yazılımı içerir. Bu yazılımın en önemli özelliği sadece mesai takibi yapması değildir. Yazılım aynı zamanda mesaiye giriş çıkışlar, devamsızlıklar, fazla mesailer gibi durumları da değerlendirerek hak edilen maaşı ortaya çıkarır. Aynı zamanda işletmenin muhasebe ve bordro sistemine de entegre edilerek resmi işlemler için de dayanak olabilmektedir. Pdks yazılımı yani Personel Devam Kontrol Sistemi ayrıca günlük, haftalık ve aylık raporlarla da yöneticilere personelle ilgili yol gösteren ve bazı kararları almasına yardımcı olan bir özelliğe de sahiptir.

Her işletmenin farkı çalışma sistemi ve alanı vardır. Farklı cihazlar, ekipmanlar, araçlar kullanırlar. Kullandıkları programlar da farklılık gösterir. Bu farklılıkları bir arada toplayarak ortak bir çözüm veya işletmeye uygun alternatifler oluşturma imkânı veren pdks yazılımı, işletmelerin büyüklüğüne göre çeşitli versiyonlarda sunulabiliyor. İnternete ve şirketin online sistemlerine uyum sağlayabilen bu yazılımda firmalara özel rapor çıkarma imkanı da mevcuttur.

Personel Takibinde Eksiksiz Kontrol ( Personel Devam Kontrol Sistemi )

Personelin iş yerine giriş çıkış tarihlerini ve saatlerini anlık takip imkânı da veren bu otomasyon sisteminde personelin giriş çıkışını takip eden cihazlardan sonra yazılım devreye girer, pdks yazılımı giriş çıkışlara göre bir puantaj parametresi oluşturur ve bordro yazılımına gönderir. Bu verilere göre de personel maaşındaki kesintiler veya eklemeler hesaplanır. Gelişmiş bir algoritma kullanan pdks yazılımı, geçmişe dönük hesaplamalarda da işletmelere büyük kolaylıklar sağlar. Hem personel devam ve takibini yapan hem de puantajını hesaplayan yazılım, bordro yöneticilerine bütün personelle ilgili hesaplamaları yapma imkânı verir.

Pdks yazılımı iş yeri verimini artırmaya yardımcı olur, mesai giriş ve çıkışları haricinde molalar ve devamsızlıkları da takip imkânı verir, personelle ilgili dakikası dakikasına rapor alınabilir. Kuruşuna kadar maaş hesaplanabilir, personelle ilgili genel ve özel bilgileri bünyesinde bulundurabilir, personel arasında mesai ayrımcılığına son verir, az maliyetli ve güvenli bir sistemdir, şirkette diğer programlarla kullanılabilir, vardiya sistemlerine kolaylıkla uyum sağlar, veri kurtarma ve yedekleme özelliği vardır.

Personel Devam Kontrol Sistemi Fiyatları

Artık günümüz de bu tarz sistemler bir çok alternatif barındırdığı için oldukça uygun maliyetlere çözüle bilmektedir. Ama unutmayalım ki personel devam kontrol sistemleri sürekli teknik destek almamız gerektiren programlar olduğu için yıllık bakım sözleşmesi yapmak her zaman daha uygun olacaktır. Sizlerde Personel devam kontrol sistemi yaptırmak istiyor iseniz lütfen iletişime geçiniz.