Parmak İzi Okuyucu Nedir Sorusuna Yanıtımız?

Parmak izi yapıları papil hatlarından oluşmaktadır ve papil hatlarının karakteristik yapısı her bireyin parmak izlerini birbirinden 100 farklı karakteristik özellikle ayırmaktadır. Parmak izlerinizin başkaları tarafından kopyalanamaması ve değiştirilememesi diğer sistemlerden ayrılmasını ve daha güvenli olmasını sağlamaktadır. Mobil cihazlar için en önemli güvenlik duvarı olarak görülmekte olan parmak izleri günümüzde notebook üreticilerinin de güvenlik çözümlerinde kullanmayı tercih ettikleri sistemler halini almaya başlamıştır. Peki, parmak izi okuyucu nedir ve nerelerde kullanılmaktadır?

Parmak izi okuyucuları kullanmakta olan güvenli turnike sistemleri, yemekhane kontrol uygulamaları, parmak okuma ve tanıma sistemleri ile giriş yapılan mekanlar, parmak izi okuyucu ile açılıp kapanan giriş çıkış sistemleri ve personellerin giriş çıkış kapıları bulunmaktadır. Ayrıca parmak izi okuyucuları bu mekanlarından dışında farklı mekanlarda da kullanılmaktadır.

Parmak izi okuyucu nedir, nerelerde kullanılır sorularının yanıtını bulan işletme sahiplerinin akıllarında oluşan en büyük soru ise parmak izi okuyucusunun nereden alınabileceğine yöneliktir. Parmak izi okuyucu sistemleri kullanılan turnike, kapı ya da giriş çıkış sistemlerine sahip olmak istiyorsanız kesinlikle piyasanın en kaliteli parmak izi okuyucu sistemlerine sahip troykontrol.com’u ziyaret etmenizi öneririz.

Parmak İzi Okuyucularımızın Özellikleri Nelerdir?

Parmak izi okuyucularımızın maliyetinin düşük olmasına karşılık parmak izi algılama sistemlerinin algılama düzeyi yüksektir. İşletmenizin büyüklüğüne göre tekli ya da çoklu kullanıma hazırlanabilmektedir. İşletmenizin parmak izi okuyucularına geçişinin son derece düşük maliyetler ile gerçekleşebileceğine emin olabilirsiniz. Üstelik dilerseniz işletmenize tek sefere mahsus ziyarete gelen kişilerin dahi parmak izleri kayıt altına alınarak güvenliğin üst düzeye çıkartılması sağlanabilmektedir. Gelişen teknolojileri takip etmekte olan işletmemizden parmak izi okuyucuları hakkında bilgi almak isterseniz Pazar günleri dışında sabah 09:00 saatleri ile 18:00 saatleri arasında randevu alabilirsiniz.

Parmak İzi Okuyucular En Çok Nerelerde Kullanılır?

Parmak izi okuyucular genelde personel takip sistemleri için kullanılmaktadır. Personel takibinin en fazla yapıldığı yerler ise sanayi içerisinde üretim tesisleridir. Bunun dışında resmi kurumların giriş ve çıkışlarında, hastanelerin sadece personele açık olduğu yerlerdeki kapıların girişlerinde, tabi ki bu girişlerde de sadece parmak izi yetkisi olan kişilerin girilmesi istendiği için genelde parmak izi okuma cihazı tercih edilmektedir. Bunun dışında eğer yüksek güvenlik gerektiren odalar var ise bu odaların giriş ve çıkışların da, sistem odalarında, laboratuvarlarda parmak izi okuyucuların en çok kullanıldığı yerlerin başında gelmektedir.

Peki Ama Parmak İzi Okuyucular Neden En Çok Üretim Tesislerinde Kullanılır?

Parmak izi okuyucuların üretim tesislerinde yani sanayi ortamında kullanılmasının temel nedeni personellerin düzenli olarak işe geliş gidişlerini sağlamanın yanı sıra mola saatlerinde firmanın vermiş olduğu mola saatlerini de personelin aşıp aşmadığını takip etmekle beraber eğer o gün içerisinde fazla mesai yapılmış ise personellerin kendi içerisinde hakkaniyeti sağlamak adına mesai bitişlerin de parmak izi okuyucu cihaza parmaklarını göstererek ay sonunda ne kadar fazla mesai yaptıklarının hesaplanması adına tercih edilmektedir. Tabi ki bunları tek başına parmak izi okuyucu cihazlar hesaplayamazlar, bunu yapa bilmek için bir PDKS programı yani personel devam kontrol sistemi programı yada Web PDKS üzerinden kontrolü yapıldığında bir işe yaramaktadır.

Parmak İzi Okuyucu Cihazların Uyumlu Çalıştığı Sistemler Hangileridir?

Parmak izi okuyucu cihazlar daha öncede bahsedildiği üzere üretim tesislerinde ve personelin takibinin yapıldığı yerlerde tek başına sadece kapı geçişleri ve turnike sistemleri geçişlerinde kontrolü sağlamak adına işe yaramaktadır. Bunun dışında eğer parmak izi okuyucu kullanıyor isek mutlaka ve mutlaka cihazın bağlı olduğu bir yazılım olması gerekmektedir. Çünkü gerekli personel takiplerinin ve geçişlerinin kontrolü ancak bu şekilde yapılabilmektedir.

Peki PDKS yada Web PDKS Yazılımları Ne işe Yaramaktadır?

Eğer bir yerde bir parmak izi okuyucu sistem kurduysanız yada kullanıyorsanız bunun bağlı olduğu mutlaka bir PDKS yada Web PDKS programı mevcuttur. Aksi taktirde tek başına bu tarz cihazlar bir anlam ifade etmemektedir. Bu programlar üzerinde çok personele ilişkin çok fazla detay içeren çalışma prensiplerinden tutunda özlük dosyalarından, yıllık izin raporlamalarından, mesai çizelgelerine,haftalık aylık yıllık performans raporları, giriş-çıkış, geç kalma,erken çıkma, devamsızlık ve daha aklına gelen bir çok rapor seçeneklerinin mevcut olduğu çok geniş kapsamlı gerek paket gerekse isteğe bağlı oluşturulabilen yazılımlardır.

Peki Tüm Bunları Sadece Parmak İzi Okuyucu Cihazlarıyla mı Yapabiliyoruz?

Tabi ki hayır. Bu tarz yazılımları sdk desteği ile tüm parmak izi okuyucu cihazların yanı sıra kartlı geçiş sistemi cihazları, yüz tanıma sistemi cihazları, parmak damar tanıma cihazları ile yapabilmek mümkün.

Sizlerde ürünler ve sistemler konusunda daha detaylı bilgi almak için Troy Kontrol Sistemleri ile iletişime geçebilirsiniz.