Gelişen teknoloji ile birlikte yaşam şartlarımız içerisinde pek çok kolaylaşmalar meydana gelmiştir. Yaşadığımız küçük ama büyük sorunlara yol açan problemler, yeni gelişmeler sayesinde çözülebilmektedir. Bununla birlikte bu gelişmeler, güvenlik ve tedbir konusunda da hayatımızın her alanında bize kolaylık sağlayan cihazlar olarak yerlerini almayı başarmışlardır.Teknolojik gelişmeleri en çok gördüğümüz alanlardan birisi otomatik bariyer cihazlarıdır. Çeşitli alanlarda araç ve personel girişini sistemli bir şekilde kontrol altına alan bu cihazlar farklı çeşitleri ile piyasada yerlerini almaktadır. Bina girişi, araç parkı gibi günlük hayatın pek çok yerinde karşımıza çıkmakta olan bu cihazlar, güvenliğimiz konusunda önemli bir yerde konumlanırken aynı zamanda sistemli bir hayatı da beraberinde getirmiştir. Yaşanan kötü ve acı tecrübeleri önlemek adına büyük bir kolaylığı bizlere sunmaktadır.

Otomatik Bariyer Özellikleri

Günümüzde pek çok otomatik bariyer çeşidi bulunmaktadır. Elektrikli, uzaktan kumandalı, zincir bariyer sistemleri gibi pek çok otomatik bariyer çeşidi piyasa içerisinde bulunabilmektedir. Çalışma sistemine göre değişmekte olan otomatik bariyerler, genel olarak bina içi girişlerde bir kol yardımıyla kapanıp açılan bir sistemi içermektedir. Bu sistem içerisinde kullanılan güvenlik sensörü yardımıyla cihazı kullanmak basit ve akıcı bir şekil almaktadır. Bununla birlikte daha kritik yerlerde kullanılan dayanıklı otomatik bariyerler de bulunmaktadır. Resmi kurumlarda, güvenlik önlemine verilen önemin daha hassas olması dolayısıyla kullanılan otomatik bariyer de farklı özellikler içermektedir. Nitekim herhangi bir bina girişi ile örneğin bir bakanlığın girişi için aynı işlemlerin uygulanması mümkün değildir. Bir sitenin girişi daha kamusal bir alan iken, resmi kurumun girişi de kurum içeriği ile tutarlı olarak bir takım özellikleri içermek zorundadır.

Otomatik bariyer, alışveriş merkezleri veya otoparkların giriş çıkışında en çok işlevselliği olan cihaz olarak tanımlanabilir. Çünkü güvenlik ile birlikte düzenin ve sistemin sorunsuz bir şekilde işlemesine yardımcı olmaktadır. Araçların giriş çıkış saatlerinin doğru olarak tayin edilmesinin yanında araç yığılmalarını önlemek için de kolaylaştıran bir etken olarak sunulmaktadır.

Otomatik Bariyer Seçimi

Bir otomatik bariyer seçmeden önce şüphesiz, kullanılan malzemelerin kalitesine dikkat etmek gerekmektedir. Günümüz piyasaları içerisinde çok çeşitli ürünlerin bulunması ile birlikte sahtecilik de kendine önemli bir yer edinmiştir. Bu yüzden tercih edilen markanın önemli olması ile birlikte, otomatik bariyer üretiminde tercih edilen ürünlerinde büyük bir önemi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra otomatik bariyer, teknolojik bir cihaz olduğu için her seçim uzun ömürlü bir cihazı bize sunmayabilir. Bu noktada, tercih edilen firmanın bu konuda uzmanlaşmış olması tercihimizi kolaylaştıracak bir konu olarak karşımıza çıkacaktır. Pek çok teknolojik ürünün alternatifini bulmanın mümkün olduğu günlerde, doğru ve kaliteli cihazı bulmak her zaman kolay olmamaktadır. Bu yüzden özellikle teknolojik cihazların satın alınma süreci daha hassas bir dönemi işaret etmektedir.

Otomatik bariyer almak isteyen kullanıcılar, dikkat etmesi gereken bir husus da ihtiyaç tespitidir. Yani otomatik bariyer hangi alanlarda kullanılacaksa ona göre bir tercih yapmak her zaman memnuniyeti arttıran bir etken olmaktadır. Örneğin bir site için alınacak otomatik bariyer ile bir şirket için alınacak otomatik bariyer aynı nitelikleri içermemektedir. Dolayısıyla ilk olarak kullanım alanı ve ihtiyaçlar tespit edilirse, alınacak cihazın niteliklerini de belirlemek mümkün olacaktır. Bunun aksi gerçekleştiğinde, bazen yanlış masraflar yapmış olabileceğimiz gibi bazen de eksik bir cihazı satın almış olabilmekteyiz. Örneğin bu seçim içerisinde kişisel otoparklarına otomatik bariyer seçimi yapacak olan bireylerin kumandalı otomatik bariyer tercih etmeleri, ihtiyacı tamamlar bir durum olacaktır.

Otomatik Bariyer Fiyatları

Ürünün kalitesine içerisinde kullanılan motordan tutun elektronik karttan, yaya kadar bir çok etken fiyatı belirlemektedir. Otomatik bariyer fiyatları kendi içerisinde kol uzunluğuna göre de değişmektedir. Otomatik bariyerlerin içerisinde genelde ithal motorlar kullanılmaktadır. Her ne kadar yerli üretim diye bazı firmalar bariyer ürettiklerini söyleseler de içerisinde kullandıkları motor ve redüktörler genel de ithal edilmektedir. Sadece dışa kasasının sanayide büküldüğü, üzerindeki alüminyum parça kolun ve boyanın burada imal ediliyor olması ile bir bariyer üretmiş olunmuyor. Bu açıdan eğer gerçekten sağlam bir otomatik bariyer arıyor isek doğru firmadan doğru ürünü doğru fiyata satın almak için iyi araştırma yapmak lazım.