Optik Hızlı Geçiş Turnikesi Kullanım Alanları Nerelerdir?

Optik Turnike, insan trafiğinin yoğun olduğu yerlerde; kütüphanelerde, eğitim kurumlarında, üniversite birimleri gibi yerlerde kişilerin tek tek ve de kontrollü biçimde giriş çıkış yapmasını sağlamak. Giriş çıkışları kontrol altında tutmak, bir kuruma sadece kuruma ait birimlerde yer alan kişi ve personellerin girişini mümkün kılarak bu kitle dışındakilerin dışarıda tutulmasını sağlamak adına kullanılan, kurum ve kişilerin isteklerine göre çeşitli özellik ve yapıda üretilen bir çeşit mekanik kapı kontrol mekanizması sağlayan cihazdır.

Turnike Çeşitleri ve Uyumlu Oldukları Kullanım Biçimleri:

Turnikeler farklı çeşitlere sahiptir. Bu çeşitler arasından bir seçim yapılırken turnikenin kullanılacağı binanın tarzına, turnikeyi kullanacak olarak kurumsal kimliğe, turnikeyi kullanacak olan kullanıcı grubuna göre karar verildiği söylenebilir.
Turnike çeşitlerinden ilki tripod turnikelerdir. Yaygın kullanım alanı bulunan tripod turnikeler çelikten imal edilen ürünler olup bel hizasına denk gelen üç kollu bir dönel mekanizma ile geçiş sağlayan turnike sistemleridir. Tripod turnikeler tek ya da çift ayaklı ve duvara monte edilen modellerde üretilmektedir. Tripod turnikeler kart okuyucu, parmak izi okuyucu, yüz tanıma sistemleri ve jeton/ para gibi materyallerle çalışma niteliğine sahiptir. Turnike kolları acil durumlarda çıkarılabilir olmakla beraber elektrik bağlantısı kesilerek kolların boş dönüşü ile hızlı hareketlere ve tahliye faaliyetlerine acil durumlarda uyum gösteri niteliktedir.

İkinci turnike çeşidi boy turnikeleridir. Boy turnikeleri gizliliğin ve güvenliğin yüksek düzeyde sağlanması gereken olağanüstü kontrollü, ceza ve tutukevleri gibi kurumlarda ve stadyumlar gibi aynı anda çok sayıda farklı gruptan insanın bir arada bulunuşu ile risk taşıyan, tehlike arz etmesi sebebiyle sıkı kontrol uygulanması gereken stadyum gibi mekanların girişinde kullanılır. Boy turnikeleri iris, yüz, parmak izi tanıma sitemleri ve kartlı, biletli geçişlerle uyumlu olarak kullanılabilmektedir.

Üçüncü turnike geçiş modeli VIP turnikelerdir. VIP turnikeler, geçişlerde kontrol sağlayabilmek ve bölgesel sınırlandırma ve yönlendirmeler yapabilmek için tercih edilen sistemlerdir. Engelli turnikesi olarak da adlandırılan VIP turnike geçiş sistemleri, yürüme engelli bireylerin normal turnikeleri kullanamayışı ile kontrollü girişe sahip binalardaki karmaşayı ortadan kaldırır. Genişliği istek doğrultusunda ayarlana VIP turnikeler, kollu, camlı ve kelebek gibi çeşitli türlerde üretilmektedir. VIP ya da engelli turnike geçiş sistemleri butonlu kullanımı ile oldukça kolay kullanımlı bir geçiş sistemi çeşididir.

Tüm Turnike Çeşitlerinden Daha Şık Ve Avantajlı Olan Turnike Sistemi: Optik Hızlı Geçiş Turnikesi:

Diğer sistemlere nazaran optik hızlı geçiş turnikesi daha fonksiyonel ve ergonomik bir model olup hemen her alana uygundur bir kontrollü geçiş sistemidir. Optik hızlı geçiş turnikesi, tripod turnike sistemlerinin aksine engelsiz bir geçiş sağlarken dekoratif görüntüsü ile kurumun şıklığını olumsuz biçimde etkilememektedir. Bilakis optik hızlı geçiş turnikesi sistemleri çelik gövdeleri cam kanatları ile dekoratif bir unsur olmakla beraber, kurumunuzun tarzına, renk ve dekorasyonuna uygun olarak optik hızlı geçiş turnikesi sistemi tasarımlarını bulmanız mümkün olduğu gibi sipariş üzerine de kendi optik hızlı geçiş turnikesi sisteminizin tasarımını kendiniz yapabilirsiniz. Mekanın şıklığını ve zarafetini bozmadan bir kontrollü geçiş sağlamanın en ideal yolu optik hızlı geçiş turnikesi sistemlerini tercih etmek olacaktır. Optik hızlı geçiş turnikesi, diğer turnike sistemlerinin kısıtlı kullanıcılı; engelli kullanımına uygun olmamasına karşın, engelli vatandaşların tekerlekli sandalye gibi cihazlarla geçişine imkan sağlamaktadır. Optik hızlı geçiş turnikesi sisteminin kolları bu durumlarda kayar bir kapı sistemi gibi sağa ve sola doğru kayarak geniş bir geçiş alanı oluşturarak açılmaktadır. Optik hızlı geçiş turnikesi sistemlerini diğerlerinden farklı kılan en önemli özeliklerinden biri de temassız geçiş sağlıyor olmasıdır.