Mantar Bariyer Nedir?

Mantar bariyerin ne olduğunu bilmeyen birçok insan vardır. Ya da bilen fakat bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayan. Mantar bariyeri isim olarak bilmeseniz de aslında birçok yerde gördüğünüzü söyleyebiliriz. Mantar bariyeri nerelerde gördünüz peki? Mesela alışveriş merkezlerinde sıklıkla rastlarsanız mantar bariyerlere… Alışveriş merkezlerinin önünde set görevi görsün, güvenliği sağlasın ve araba girişlerinin önlenip yığın bir görünümün önüne geçilsin diye sütun halindeki bariyerler mantar bariyer adını alır. Şekil itibari ile mantara benzemesi bu bariyerlere mantar bariyer denilmesinde etkili olmuştur. Peki, mantar bariyer sadece alışveriş merkezlerinde mi kullanılıyor? Tabi ki hayır… Mantar bariyerler alışveriş merkezlerinin yanı sıra daha birçok yerde de tercih edilmektedir. Bunlardan bir diğeri ise tesis girişleridir. Tesis girişlerinde isteyen herkes içeri giremesin diye de mantar bariyer kullanılır. Mantar bariyer sayesinde araçlar yavaşlar ve varsa güvenlikten geçer. Yani mantar bariyer güvenlik konusunda da önemli bir yere sahiptir. Birçok binanın giriş kısımlarında da sıklıkla denk gelebileceğiniz mantar bariyerler için genel olarak kapı önlerini ve giriş kısımlarını daha düzenli ve daha güvenli bir hale getiren bir tür bariyerlerdir demek yerinde olacaktır.

Mantar Bariyer Kullanımı Ne Gibi Faydalar Sağlıyor!

Mantar bariyerleri birçok işyerinin önünde görmeniz mümkündür. İşyerleri arabalar önlerine park edip önlerini kapatmasın diyerek mantar bariyer kullanırlar. Çünkü önleri kapandığında hem içerideki müşteriler bu durumdan rahatsız olmakta hem de gelecek olan misafirler işyerlerini göremeyip es geçmektedir. Bu da işyeri sahipleri için pek de memnun edici bir durum olmamaktadır. Kullanım alanı oldukça çeşitli olan mantar bariyer pnömatik, ledli ve hidrolik mantar bariyer çeşitleri ile de yanınızda olmaktadır. Mantar bariyerlerin kullanım alanlarından biri olan belediyelerin de önlerinde bu bariyerlere sıklıkla rastlayabilirsiniz. Özellikle belediye gibi önemli kurum ve kuruluşlarda girişlerdeki kötü görünümün, karmaşanın önünü mantar bariyerler ile kesmek çok kolay olmaktadır.

Mantar Bariyer Güvenliği Sağlamada Oldukça Etkili?

Yayaların kullanım alanlarına kimi zaman araç park edilmesi veya park edilmese de bu yolların araçlar tarafından bir şekilde işgal edilmesi bazen dikkatsizliği ve hayati tehlikeyi beraberinde getirmektedir. Bu durumun önünü ise mantar bariyer ile kesmek ve güvenliği sağlamak mümkün olmaktadır. Mantar bariyer trafikte gidiş ve geliş yönündeki araçların arasında set görevi olarak da kullanılan ve güvenliği oldukça üst seviyelere çıkaran bariyer çeşitlerinden biridir. Geliş ve gidiş yönündeki araçların arasına kaldırım koyulmayan birçok yol söz konusudur. Bu yollarda kullanılan mantar bariyerler sayesinde araçların herhangi bir dikkatsizlikle ya da kendilerine güvenip araç sollamak ile yol açtığı kazaların önüne geçmek mümkün olmaktadır. Mantar bariyerler görünüm olarak da çok büyük boyutlarda olmadığından araçların da kişilerin de birbirilerini görmeleri kolay olmakta ve birbirini görememekten ötürü ortaya çıkacak olan birçok kazanın da önüne geçilebilmektedir. Boyutu küçük fakat önemi büyük olan mantar bariyer kalite bakımından da kendisi dışındaki bariyerlere meydan okuyabilmektedir. Mantar bariyerlerin paslanmaz bir yapıya sahip olmadığını ve bu nedenle uzun yıllar boyu rahatlıkla kullanılabildiğini de söylememiz gerekir. Ayrıca mantar bariyerler darbelere ve herhangi bir zedelenmeye karşı da dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu durum da mantar bariyerlerin güvenlik amaçlı kullanılmasında büyük ölçüde etkili olan nedenlerden biridir. O halde artık sizce de mantar bariyerlerin hayat içerisinde önemli bir yere sahip olan güvenlik konusunda ne denli bir etken olduğunu söyleyebilir miyiz?