Kollu Bariyer Sistemi Nedir?

Toplumsal hayatın her alanında can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla geliştirilen güvenlik sistemleri, günümüzde güvenlik sektörünün önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bariyer sistemleri; güvenlik ve denetim gerektiren belli alanlarda, genellikle araç veya yaya giriş çıkışını düzenlemek, kontrol altında tutmak ya da istenmeyen girişlere engel olmak amacıyla geliştirilen sistemlerdir. Yüksek düzeyde güvenlik gerektiren yerlerde kullanılan mantar bariyer sistemleri, yol kesici olarak tanınan elektronik kontrollü roadblocker sistemleri veya manuel ve motorlu kapan bariyer sistemleri gibi çeşitleri vardır.  Kollu bariyer sistemi bu sistemlerden bir tanesidir ve daha çok orta düzey güvenliğe ihtiyaç duyulan yerlerde kullanılır.

Kollu bariyer sistemi, genellikle otoparklar, alışveriş merkezleri, hastaneler, askerî mıntıkalar veya iş merkezleri gibi güvenliğin önemli olduğu değişik alanlarda araç giriş çıkışını kontrol etmek veya istenmeyen araçların giriş yapmasını engellemek için kullanılan ve bu amaçla üretilmiş bariyer sistemlerine verilen bir addır. Bugün özellikle otomatik kollu bariyer sistemleri yaygın biçimde kullanılmaktadır.

Kullanım alanına, ihtiyaca veya istenen güvenlik standardına göre farklı teknolojiler ile üretilen farklı kollu bariyer sistemleri mevcuttur. Manuel bariyer sistemlerinin yanı sıra, insana ihtiyaç duymaksızın bütünüyle otomatik olarak çalışabilen ve kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşan elektromekanik bariyer sistemleri de mevcuttur.

Otomatik Kollu Bariyer Sistemleri ve Avantajları

Otomatik kollu bariyer, çoğunlukla açık veya ücretli otoparklar, trafikte ücretli yol geçişleri ya da sitelerin otoparkları gibi yerlerde araç giriş çıkışını denetlemek amacıyla üretilen ve kullanılan elektromekanik bir kontrol sistemidir. Yukarı ve aşağı doğru açılan sabit konumlu bir kolu mevcuttur. Tek veya çift mafsallı opsiyonları da bulunan bu kol; metal, plastik veya ahşap gibi farklı malzemeler ile üretilmiş olabilir ve uzunluğu kullanım alanına bağlı olarak genelde 1 metreden 6 metreye kadar değişebilmektedir. Elektromekanik bir mekanizmayla kol yukarı kalktığında araca geçiş izni verilmiş olur; kol indiğinde ise aracın geçişi engellenmiştir. Aşağı inişin belli bir tempoda olması önemlidir; bu da kollu bariyer sisteminin gövdesindeki hassas bir yay mekanizması ile sağlanır. Kolun aşağı inerken araca çarparak zarar vermesini engellemek amacıyla kontrol ünitesinde canlı ve cansız nesneleri algılayan emniyet fotoseli adında bir algılayıcı kullanılır. Otomatik kollu bariyer sisteminin en önemli özelliği, uzaktan kumanda, buton kontrol, manyetik, mifare ya da proximity gibi farklı elektronik kart okuyucu sistemler ile bütünleşerek çalışabilmesidir. Gelişmiş teknolojiyle üretilmiş olan bazı modellerinde, sisteme algoritmalar eklemek de mümkündür. Üzerindeki ledler, karanlıkta kolayca görünmelerini sağlar. Tüm bu özelliklerinden dolayı otomatik kollu bariyer sistemleri, otoparkların yanı sıra farklı kurumlar tarafından da güvenlik amacıyla yaygın biçimde kullanılmaya başlanmıştır.

Özellikle araç giriş çıkış trafiğinin yoğun olduğu yerlerde otomatik kollu bariyer sistemi kullanımı, bariyer kolunun süratli inip kalkma özelliğiyle son derece verimlilik sağlar. Otomatik kollu bariyer sistemlerinde motorun kapanma ve açılma süresi ortalama olarak 6 saniye kadardır. Elektrik kesilmesi gibi özel durumlarda ise opsiyonel bir seçenek olarak, sistemi manuel kullanma imkânı da vardır. Otomatik kollu bariyer sistemlerinin ana gövdesi genellikle alüminyum ya da galvaniz sac gibi malzemeler kullanarak imal edilir. Açık alanlarda da kullanıldıkları için dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları önemli bir husustur.

Piyasada kurumların ihtiyaç duyduğu güvenlik standartlarına göre değişen çok çeşitli bariyer sistemleri mevcuttur. Bariyer sistemleri üreten ve pazarlayan kurumsal firmalar, ürünleri için servis ve yedek parça hizmetleriyle birlikte danışmanlık da yapmaktadır.