Kapı Tipi Metal Dedektör Nasıl Çalışır

Dünyada güvenlik sorunları had safhada… Her ülke terör eylemleri veya suçluların takibi için bazı sistemler geliştiriyor. İstihbarat birimleri terör eylemlerine karışma potansiyeli olanları, suçluları çeşitli yöntemlerle takip edebilir. Bazılarını yakalar, bazılarını da elinden kaçırır. Kaçanların bir alışveriş merkezinde boy gösterme ihtimalini kimse inkâr edemez. Bu ve benzeri güvenlik gerekçeleri ile havaalanlarında, alışveriş merkezlerinde, fabrikalarda, devlet kurumlarında ve iş yerlerinde önlemler alma ihtiyacı doğdu. Güvenlik açıklarını kapatmak veya suç potansiyeli olan insanların kalabalık alanlara ve kritik kurumlara girişini engellemek için bazı güvenlik sistemleri kullanılıyor. Güvenliği sağlanacak mekânların girişlerine kurulan bazı kontrol cihazları, güvenlik zafiyetlerinin de önüne geçiyor.

Güvenlik kontrol cihazları arasında en yaygın olanlar x-ray kontrol sistemleri ve kapı tipi metal dedektörü olarak karşımıza çıkıyor. Maliyetleri sebebiyle bazı kuruluşlarda veya alışveriş merkezlerinde el tipi metal arama dedektörleri kullanılıyor. Ancak güvenliği önceleyen işletmeler kapı tipi metal dedektörleri ile x-ray bagaj ve çanta arama sistemlerini tercih ediyor. Hastaneler, askeri tesisler, AVM’ler ve yüksek güvenlikli alanlar için de tercih edilebilen bu cihazlar, genel anlamda güvenli geçiş sistemlerini barındırsa da teknik olarak çok farklı cihazlardır.

Metallerin Korkulu Rüyası

Güvenlik veya kontrol noktalarında ‘x’ ışınları ile arama yapan x-ray cihazları sağlığa zararlı olarak görünse de günümüzde bazı filtre sistemleri ile üretildikleri için bu zararlar minimuma indirilmiş. Bagajların kolaylıkla kontrolünü sağlayan bu cihazlar; bavul, çanta veya valizleri açmadan içini kontrol etme imkânı sağlıyor. Havaalanlarında sık rastladığımız x-ray cihazlarının alternatifi olan kapı tipi metal dedektörleri de bir giriş kapısını andırdığı için bu ismi almış. Bir insanı x-ray cihazından geçirmek olanaksızdır. Bu sebeple kapı tipi metal dedektörleri insanların kontrolü için üretilmiştir. Sağlığa zarar vermeyen özelliği ile hamile kadınların veya bebeklerin bile kontrolü bu cihazlarla sağlanabiliyor.

İşletme veya kurumlara giriş noktalarına kurulan bu cihazlar, insanların üzerindeki her türlü metal, bıçak, silah, saat, cep telefonu, anahtar gibi nesnelere karşı duyarlıdır. X-ray cihazlarından farkı, sağlığa zararlı ışınlar yaymamasıdır. Cihazın çalışma prensibi de gayet basittir. Üzerindeki bobinlerle bir elektromanyetik dalga üretir. Metallerin üzerindeki manyetik alanı algılayan kapı tipi metal dedektörleri uyarı verir. Bu cihazların en önemli özelliklerinden biri de tespit edilmesi beklenen metallerin büyüklüklerini ayarlayabilmesidir. Yani sadece istenen büyüklükteki metal nesneleri algılama imkânı verir. Gerektiğinde bir ataç, bozuk para veya metal tokayı algılayabilir. Küçük metallerin algılanmaması için hassasiyet ayarı yapılabilir.

İşletmelere Özel Güvenlik Seçeneği

Kapı tipi metal dedektörleri üzerinde ekran ve optik uyarıcılar bulunur. Önceden belirlenmiş yoğunluktaki metallerin algılanarak uyarma işlevini gören kontrol üniteleri, silah veya tabanca gibi tehlikeli bir metale karşı sesli ve ışıklı uyarılar verir. Şirketlerde personel kontrolü için, alışveriş merkezlerine gelenlerin kontrolü için veya havaalanları, hastaneler ve devlet kurumlarındaki kontrol noktalarında üst düzey güvenlik için kullanılan kapı tipi metal dedektörleri güvenlik hassasiyetine göre çeşitli ayarlarda kullanılabiliyor. Örneğin bir iş yerindeki güvenlik ihtiyacı ile havaalanlarında veya askeri tesislerdeki güvenlik endişesi farklı olabilir. İş yerlerinde metal kemerler için uyarı tercih edilmeyebilir; ancak havaalanlarında kemerler bile kontrol noktasında uyarı verir.

Yazılımı ve elektronik sistemi sayesinde işletme veya kurumların güvenlik ihtiyacına göre tanımlama yapılabilen kapı tipi metal dedektörleri, çeşitli ayar seçenekleri ile de kullanım kolaylığı sağlar. Kapı tipi metal dedektörleri, güvenlik endişelerinin her geçen gün arttığı günümüzde daha çok tercih edilen cihazlar olarak önemini korumaya devam ediyor.