Kapı Dedektörü Nedir?

Güvenilir bir yaşam için kapı dedektörleri birçok yerde kullanılmaktadır. Kapı dedektörü, planlanan yerler için özel olarak tasarlanmış arama dedektörleridir. Bu dedektörler metal olarak bulunmaktadır. Işıklı ve sesli ikazlı çeşitleri bulunmaktadır. Kapı dedektörü, kişinin üzerindeki bıçak, tabanca, vs gibi maddelerin kontrolü için kullanılır. Özel güvenlik hizmetlerinde kişilerin kontrolünde kullanılan dedektörler kapı şeklinde üretilmiş bulunmaktadır. Sesli ve ışıklı şekilde haber vererek çalışmaktadır. Metal kapı dedektörü elektromanyetik alan sayesinde çalışır. Kapı dedektörleri titreşimler yayarak geri dönüşleri algılayan bobinler ile metal objelerin belirlenmesi sağlanır. Elektromanyetik alan kapı şeklindeki alanda oluşturulur. Buna göre kişi üzerindeki metal tespitleri yapılır. Son teknoloji ile üretilen dedektörlerin işlevselliği oldukça arttırılmıştır. Bankalar, siteler, alışveriş merkezleri, fabrikalar, hastaneler, havaalanları, fuar merkezleri, organizasyonlar gibi birçok farklı yerde kullanılmaktadır. Bu dedektörler bina girişlerine yerleştirilerek içeri giren şahısların üzerindeki metal objeleri tespit etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Kapı Dedektörü Bilinmesi Gerekenler

Kapı dedektörü için dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunuyor. Kapı tipi metal dedektörler son versiyonlara uygun şekilde olmalıdır. Böylece istenilen bölgede arama kusursuz bir şekilde gerçekleşir. Kapı dedektörü en üst noktadan en alt bölgeye kadar hassasiyet ile yapılandırılmış olmalıdır. Kapı dedektörleri kalp pili, manyetik alan gücü, manyetik bantlar ve kartlara zarar vermeyecek şekilde imal edilmiş olmalıdır. Dedektörlerin insan sağlığına zararlı olduğu bilinmektedir. Uyum deklarasyonu, CE EMC test raporu, CSA uygunluk sertifikası, elektromanyetik etkileşim için uygunluk belgesi olması gerekmektedir. Kalp pili etkilerinin uluslararası sağlık standartlarına uygun olarak imal edilmiş olduğunun raporla belgelenmesi gerekir. Kapı dedektörü, soğuk ve sıcak ortamlarda çalışabilecek düzeyde olmalıdır. Birden fazla kapı dedektörü birbirinin hassasiyetini bozmayacak şekilde yakın mesafede bulunabilir. Bu cihazların alarm ses tonlarının farklı  olması gerekir. Dedektör hava akımı ve sirkülasyonu olan yerlere konulduğunda hassasiyeti bozulmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Kapı dedektörleri aynı zamanda maliyetten de tasarruf edilmesini sağlar çünkü kapı dedektörleri sayesinde binaya giriş yapan kişilerin tek tek aranması yerine saniyeler içinde bu işlem gerçekleşir. Bu nedenle birçok firma tarafından kapı dedektörleri kullanılarak güvenlik sağlanmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde dedektörler ileri seviye özellikler ile ayarlanmıştır.

Kapı Dedektörü Özellikleri

Kapı dedektörü, enerji kesintisi olduğu zaman hafızasında kayıtlı bilgileri saklayabilir. Dedektörlerin yerleri değiştiğinde otomatik olarak kendini kompanze edebilir. Giriş çıkış yapan kişilerin sayısını sayabilen dedektörler bulunmaktadır. Sistemin toplam ağırlığı ortalama 65 kg’dır. Dijital kapı dedektörlerinin hassasiyeti ayarlanabilmektedir. Metal kapı dedektörleri çanta ve paketlerin kontrol edildiği x ray cihazları gibi x ışını ile çalışmazlar. Metal kapı dedektörleri elektromantik alan ile çalışıp genellikle insan sağlığına zararsızdır. Üst araması yapılırken el tipi dedektörler ile birlikte de kullanılabilmektedir. Kapının sol ve sağ yanlarına yerleştirilen led monitörler insan bedeninde saklanmış maddelerin yerini göstermektedir. Alarm bölgeleri sağ ve sol taraftaki uyarı lambaları ile gösterilebilmektedir. Kapı dedektörü için bölge hassasiyeti bulunmaktadır. Bu hassasiyet ile kütle, ağırlık, metal cismin lokasyonuna göre ayar yapılır ve madeni para, anahtar gibi maddeler için yanlış alarmlar çalışmaz. Şifreli güvenlik sayesinde sadece yetkili kişinin kapı dedektörünü ayarlama imkanı oluşur. Bu tarz sistemler hem güvenilir hem de en çok tercih edilen sistemdir. Sayaç ve istatistik fonksiyonları bulunmaktadır.  Bu akıllı sayaçlar sayesinde alarm zamanları ve kapıdan geçen kişi sayısı hesaplanır hale getirilebiliyor. Kapı dedektörü için güç güvenliği bulunmalıdır. Bu güç kaynağı cihazın en üstüne yerleştirilmelidir.

Kapı Dedektörü Fiyatları

Kapı dedektörü bilindiği üzere özellikle ülkemizde toplu alanların güvenliğini sağlamak için kişilerin üzerlerinde ki tehlikeli metallerin algılanması için kullanılmaktadır. Bu durum bazı yerler için çok yoğun önlemler gerektirirken bazı yerlerde ise caydırıcı bir unsur görevi görmektedir. Örneğin; Havaalanları, AVM, konsolosluk gibi yerlerde en yüksek seviyede güvenlik ve algılama özelliklerini üzerinde barındıran kapı dedektörü kullanılırken daha basit konferans, söyleşi gibi yerlerde daha düşük zoonlu kapı dedektörleri kullanılmaktadır. Bu nedenle kapı dedektörü fiyatları güvenlik seviyesine bağlı geliştirilen özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Ülkemizde bir firma dışında yerli üretimi bulunmayan kapı dedektörleri döviz cinsinden kurun bulunduğu seviyeye göre değişkenlik göstermekle beraber kurun yüksek olduğu şu günlerde fiyatları insanlara yüksek gelmektedir.

Kapı Dedektörü Nasıl Kullanılır?

Kapı dedektörü sistemin güvenlik açığının olduğu yerlerin hemen girişlerine insanların ilk kontrol noktasına kurularak kullanılır. Basit bir mantıkla çalışan kapı dedektörü 220 volt enerji ile çalışmaktadır. Enerji soketini 220 voltun bulunduğu her hangi bir prize bağladıktan sonra menü üzerinden istediğimiz hassasiyet seviyesini basitçe ayarlayabiliriz. Bu hassasiyet seviyelerini bazen insanların üzerinde taşıdıkları tehlikeli bir metal veya eşyaya karşı ayarlaya bildiğimiz gibi bazende değerli metaller ile ilgili bir tesis işletiyorsak ve bu değerli eşyaların dışarıya izinsiz çıkışlarını kontrol altına almak istiyorsak gerekli hassasiyet seviyelerini ayarladıktan sonra kapı dedektörü nasıl kullanılır sorusuna yanıt bulmuş oluruz.

Kapı Dedektörü Zararları

Kapı dedektörü ile ilgili zararları bakımından çok fazla şehir efsanesi vardır. Sanki içinden geçenin radyasyondan ölecekmiş psikolojisi yaratıldığı ülkemizde bir kapı dedektörünün cep telefonundan daha az radyoaktif bir zararının olduğu yapılan testler sonucunda ortaya çıkmıştır. Özellikle şehir içlerinde bulunan baz istasyonlarını düşündüğümüzde bir kapı dedektörü zararları bakımından belki ayda bir defa içerisinden geçmiş olduğumuz bir şey olarak düşündüğümüzde neredeyse hiç zararı yokmuş gibi masumane kalıyor diyebiliriz.