Birçok farklı turnike çeşidi bulunur. Bunlar; tripod turnikeleri, hızlı geçiş turnikeleri, boy turnikeleri, vip turnikeler gibi çeşitlerdir. Değişen zaman ve yaşam şekline göre turnikelerde de birbirinden farklı kullanımlar çıkmıştır. Seri, güvenli ve lüks bir yaşam için hızlı geçiş turnikeler ön planda olmaktadır. Hızlı geçiş turnikeleri birçok yerde kullanılıyor. Bu turnikeler sayesinde, giriş çıkışların hızlı yapılması sağlanır. Giriş çıkışların hızlı olması istenilen yerlerde, tripod turnikenin kolu gibi bir engelle karşılaşmadan, kurulmuş olduğu yerin dekoruna ve zarafetine göre uygun şekilde kullanılmaktadır. Hızlı geçiş turnikeleri çeşitli sistemler şeklinde bulunmaktadır. Çanta, el arabası, bavul gibi eşyaların rahatlıkla geçişi sağlanır. Bu turnikeler pleksiglass engele sahiptir. Sağa sola kayar gibi açılma özelliği vardır. Bu sistemde güvenliği arttırmak için parmak  izi okuyucu, kart  okuyucu, yüz tanıma sistemi gibi cihazlar ile birlikte kullanılması önerilir. İsteyenler ise uzaktan kumanda butonu ile kapatıp açabilir. Günümüzde binaların ve kurumların giriş çıkışlarını sağlamak için birbirinden farklı geçiş sisteminden biridir hızlı geçiş turnikeleri.  Bu sistemler binaların yapılarına göre ayarlanmalıdır. Birçok kişi görünüme de dikkat eder. Örneğin lüks yerde yaşayan insanlar lüks görünümlü turnikeler istemektedirler. Bu nedenle lüks şekilde hazırlanmış turnike çeşitleri bulunmaktadır. Böylece hem lüks bir görünüm, hem dikkat çeken bir görünüm hem de güvenli bir giriş çıkış sistemi sağlanmış olur.

Hızlı Geçiş Turnike Sistemi Güvenliği

Hızlı geçiş turnike sistemi sessiz ve konforlu şekilde çalışır. Son zamanlarda en çok tercih edilen bu turnike sistemi yangın, deprem gibi acil durumlarda otomatik serbest kaçışı sağlar. Türkiye’de hem yerli hem yabancı modeller bulmak mümkündür. Bu turnike sistemi hem güvenli hem de hızlıdır. Koridor şeklinde hazırlanmış sistemler özel düzenekleri ile kalabalık grupların kolayca ve hızlı bir şekilde giriş çıkış yapmasını, düzenli olacak biçimde sağlar. Turnikelerde belirli bir alarm sistemi bulunmaktadır. Geçişte sorun oluşturan bir durum olduğunda alarm çalarak uyarı verir. Geçiş kontrolü güvenlik açısından oldukça önem taşımaktadır. Kimin ziyarette bulunduğu, giriş çıkış saatleri bakımından stadyumlar, yemekhaneler gibi yerlerde de oldukça önem taşımaktadır.

Hızlı Geçiş Turnikelerin Kullanım Yerleri ve Biçimi

Hızlı geçiş turnikeleri bankalar, holdingler, spor merkezleri gibi lüks ve prestijin öne çıktığı yerlerde hızlı ve yoğun ziyaretçi veya personel giriş çıkışlarında kullanmak amacıyla hazırlanmıştır. Hızlı geçiş turnikeleri mimarlar ve dekoratörler tarafından birbirinden farklı ve güzel modelde tasarlanmıştır. Çünkü bu turnikelerin modern yapıda tasarlanması istenmiştir. Mermer, ağaç, granit, deri, ceviz, meşe, zeytin gibi kaplamalar kullanılıp oldukça lüks ve özel dekorasyonlar gerçekleştirilmiştir. Hızlı geçiş turnikeleri bir koridor oluşturmaktadır. Koridorun ortasında camdan veya pleksiglastan geçişi engellemek üzere perde gibi kanat bulunmaktadır. Ancak, ziyaretçi bu kartı okuttuğunda kanat açılmaktadır. Eğer ki kartını okutmadan biri geçmeye çalışırsa perde aniden kapanır ve alarm çalar. Bu alarm güvenliği ikaz etmiş olur. Kanatlar açısal şekilde açanıp kapanmaktadır. Bu turnike modellerinin üst bölümü mermer, granit ve paslanmaz çelikten oluşmaktadır. Gerekirse cilalama işlemi yapılabilir. Genellikle kanatlar sürekli olarak açık durmaktadır ancak kart okutulmadan geçmek istenildiğinde aniden kapatma söz konusu olabilir. Bu durumda çok yoğun geçişler gerektiren yerlerde bu sistem oldukça uygun ve kullanışlıdır. Hızlı geçiş turnikeleri, birçok hızlı geçiş kullanılması gereken yerlerde kullanılır. Böylece hızlı geçiş turnike modelleri farklı malzeme ve şık görünümlü seçenekleri ile mimarlar tarafından en çok tercih edilen turnike modeli olarak kullanılmaktadır.

Hızlı Geçiş Turnike Fiyatları

Tabi ki bu kadar üstün özellikleri ve kaliteyi bir arada bulunduran teknolojik bir cihazın mekanik turnikelere göre fiyatlarının ucuz olmasını veya aynı olmasını bekleyemeyiz. Maalesef ülkemizde hala bir çok elektronik ekipmanı yurt dışından ithal etmek durumundayız. Ve tabi ki burada bunu yaparken kendi para birimimiz değil dünya üzerinde kabul görmüş döviz fiyatlamaları üzerinden yapmaktayız. Bu yüzden içerisinden yurt dışından ithal edilen bir çok elektronik malzemeyi bulunduran hızlı geçiş turnikeleri mekanik turnikelerden fiyatları pahalıdır.