Ülkemizde PDKS Yazılımı Teknolojisinin Gelişimi

PDKS yazılımı personelin devam çizelgesinin doldurulması noktasında oldukça fazla faydası olan yazılım olarakdikkatleri üzerine çekmektedir. Bu bağlamda PDKS yazılımı teknolojisinin sürekli olarak güncellenmesi sayesinde günümüzde çok daha etkin ve kullanışlı PDKS yazılımı programları oluşturmaktadır.

 

 

 

Ülkemizde son zamanlarda PDKS yazılımı kullanılarak personelinin devamının kontrol edilmesi noktasında faydalı bir uygulamayı kullanan firma sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu noktada pek çok farklı kurum ve kuruluş personel takip sistemlerini etkili bir şekilde kullanmaktadır.

(daha&helliip;)

Devamını Oku

Yemekhane Sitemleri Neden Gereklidir?

 Yemek yemek her insanın yaşamsal bir ihtiyacıdır. Çünkü vücut sürekli olarak vitamine ihtiyaç duyacak, bu vitamin de besinlerle sağlanacaktır. Ama yemek yapılırken kişi sayısına göre yapılması gerekir ki bir sonraki gün kalan yemekler yüzünden vücuda girecek vitaminler eksilmemiş olsun. Evde ya da kişilerin az olduğu işyerlerinde yemek yapmak içim göz kararı ölçüler yeterli olur. Ama öğrenci yurdu, büyük yemek şirketler, çalışanlarına öğlen yemeği sunan şirketler gibi yerlerde hazırlanan yemekler kişi sayısına göre çıkmalı ve buna bağlı olarak da maliyet tam anlamıyla ayarlanmalıdır. Yemek yiyen kişi sayısının fazla olduğu yerlerde her türlü ayarlama kişi sayısı üzerinden yapılacağından yemekhane sistemleri kesinlikle kullanılmalıdır. Yemekhane sistemleri ile hem yemek yiyen kişilerin düzenli bir sayısı ortaya çıkarılır hem de yemeklerin kişilere gereksiz yere dağıtılması önlenmiş olur. Yemekhane sistemleri yapıldığında ya kartlı ya da fişli geçiş sistemleri ile kişiler yemek almak için sistemden geçecektir.

Yemekhane Sistemleri Size Neler Kazandırır?

Büyük şirketlerde her gider kayıt altında tutulmaktadır. Şirket kasasından çıkan minik meblağlar bile kesinlikle sisteme girilmeli ve istenildiğinde raporlaştırılmış hali ile muhasebe departmanından istenebilmelidir. Yemekhane sistemleri sayesinde muhasebeden istediğiniz anda kişi bazlı, departman ya da genel bazlı raporlar alarak yemek giderlerini hesaplamanız mümkündür. Birkaç çalışanın olduğu şirketlerde yemek giderleri küçümsenebilir ama büyük şirketlerdeki yemek giderleri hatırı sayılır bir rakamlarla karşınıza çıkacaktır. Yemekhane sistemleri ile yemek düzene koyulabilir, israfın önüne geçilebilir. Aynı zamanda yemekhane sistemleri size o gün içerisindeki yemek ihtiyacınızın da bilgisini sunacağından yemek ihtiyacınızı bu yönde hazırlatabilirsiniz. Yemekler bazen herkesçe sevilemeyebilir ya da personel menü içerisinde istediği yemeği seçmek isteyebilir. O zaman sistemler üzerinden bir de seçenek olarak farklı yemekler sunarak herkesin şirket içerisinde yemek ihtiyacını karşılamasını sağlayabileceksiniz. Personellerinize isterseniz yemek kartı, isterseniz de fiş vererek şirket içerisindeki döngünün hızla ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Personel şirket içerisindeki hizmetlerden yararlandıkça verimi ve iş yükü karşısındaki tavrı da her zaman daha olumu olur. Aynı zamanda personele her ihtiyaç duyduğunuzda da onu şirkette bulabilmeniz işlerinizi kolaylaştıracaktır. Hatta yemekhaneyi kullanım konusunda da yemekhane sistemleri sayesinde personele bir sınır ve yemek adeti sunmanız mümkündür. Vardiyalı sistemlerde çalışan şirketler çalışanlarının yemek ihtiyacını da belirli periyotlar halinde grup grup karşılarsa şirkette işlemler hiç durmadan devam edebilecektir. Yemekhane sistemleri o an yemek hakkı tanımlanan personele açık olacağından şirket içerisinde yabancı girişleri de önlenir.

Yemekhane Sistemi Nasıl Kurulur, Nasıl İşler?

Yemekhane sistemleri kurmak için ilk olarak bilgisayar işletim sisteminin uygun olması gerekir. Bilgisayar işletimi uygun olmayan ve yazılım yüklenemeyen yerlerde öncelikle işletimci değiştirilmelidir. Daha sonra yemekhane sistemleri için turnike ve kart okuyucular hazırlanır. Eskiden fişlerle yapılan bu sistem şimdilerde kart ile yapılmaktadır. Bu kartlar eğer yazılımda tanımlanmazsa maalesef turnike çalışmayacağından sistem açılır açılmaz hemen kartların tanımlanması sağlanır. Kartın sahibinin adı da yer alacak bu sistemde kişinin gün içerisindeki giriş sayısı görüntülenebilmektedir. Yazılım üzerinden şirket içi personele sunulan yemek hakkı da bu kartlara tanınarak içerisine aylık ya da haftalık yemeği karşılayacak bakiye yüklenir. Yemekhane sistemleri devreye girdiğinde personeller turnike türüne göre ya parmak izi ile ya da kendilerine sunulan yemek kartı ile turnikeden geçerek istedikleri yemeği alma şansına erişirler. Şirket yetkilileri yemekhane üzerinden bir raporlama isterler ya da ay sonu giderlerin hesaplanması için raporlara ihtiyaç duyarlarsa yazılımdan raporu alabilirler

Devamını Oku