Boy Turnikesi Sistemlerinin Genel Tarifi

Boy Turnikesi veya diğer turnike modelleri aslında gündelik hayatınızda her zaman karşılaştığınız, kullandığınız ve çoğu zaman neden kullanıldığını düşünmediğiniz bir araç. Farklı amaçlar için kullanılan bu turnikeleri iş yerlerinden, üniversitelere, ceza evlerinden, metrolara kadar her yerde karşılaştığınız bir nesne. Oldukça faydası bulunan bu araç hakkında daha fazla bilgi edinmek için doğru adrestesiniz.

İlk olarak turnike türlerinden bahsedilmesi doğru olacaktır. Turnike türleri:

Tripod turnikeler en çok karşılaşılan modellerdir. Bunları iş yerlerinizde, okullarda, yurtlarda ve metro, tramvay gibi araçlara binerken görebilirsiniz. Bu turnikelerin ilk görevi güvenliği sağlamaktır. İkinci olarak ise kartlı okuma sistemiyle birleşerek metroya ya da tramvaya binerken ücret ödeyebilmeniz için kullanılır. Ayrıca yurt ve iş yerlerinde giriş çıkış saatleri hakkında bilgi edinilmesini sağlar. Bazen büyük mağazalarda, AVM’lerde kullanılan bu sistem herhangi bir hırsızlık tehlikesinde kişiyi yavaşlatmak için kullanılabilecek bir araçtır. Günümüzde de sık sık karşılaşılmasının sebebi bu sebeplerdir.

Bunlar dışında daha önemli güvenlik tedbirleri alabileceğiniz boy turnikesi ise sinema, konser alanları, maç alanları için de sıklıkla kullanılır. Toplu ve kalabalık alanlara yapılan girişleri kontrol etmek oldukça önemlidir. Boy turnikesi bu girişleri kontrol etmekle kalmaz, ayrıca üzerinde bulunan detektör yardımı ile geçiş yapan kişilerin üzerindeki metalleri de tarar. Böylece tehlikeli durumlar daha kolay şekilde önceden belirlenebilir ve önlem alınır. Boy turnikesi kullanımı Türkiye’de de gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır ve bunun önemi gün geçtikçe daha fazla fark edilmektedir.

Boy Turnikesi Ne Amaçla Kullanılır?

Boy turnikesi ise biraz daha güvenlikle alakalıdır ve sıkı güvenlik tedbirleri alınması gereken yerlerde kullanılırlar. Bu yerler ceza evleri, korunması gereken özel alanlar, girilmesi yasak alanlar için kullanılır. Oldukça devasa görünüme sahip olan boy turnikesi farklı şekillerde de çalışabilmektedir. Kart gibi yöntemler bunda pek kullanılmaz çünkü önemli güvenlik tedbirleri alınırken kullanılır. Kumandalı yönetim, parmak izi tanıtımı ya da şifreli giriş olanakları vardır ve oldukça sıkı güvenlik sağlanmasına sebep olur.

Boy turnikesi her türlü durumda çalışmaya uygun ayarlanmıştır ve ekstrem hava koşullarına bile uyum sağlayabilirler. Bankalarda da kasa bölümünde kullanılabilmektedir. Boy turnikesi geçiş esnasında ses, ışık özelliklerini devreye sokar. Yanlış giden bir durumda sizin için uyarı niteliğinde olan bu özellikler sizin farkındalığınızı artırarak olaya hemen müdahale edebilmenizi sağlar. Eskiden kullanılan kilitli kapılar engel olarak bir şekilde aşılabilir olsa da elektronik özelliklere sahip bu engeller geçilmesi zor olduğundan daha kullanışlı ve güvenlidir. Bazı boy turnikelerine sistem bağlatılarak geçiş durumunda telefonunuza mesaj ya da arama gönderebilme imkanınız da vardır. Bu durumda olay yerinde olmasanız bile kontrol edebilme yetkiniz olacaktır.

Boy Turnikesi Fiyatları

Boy turnike için fazla fiyat farklılıkları olmamakla birlikte, bazı özelliklere göre fiyat farklılıkları oluşmaktadır. İlk olarak turnike için kullanılan sistem önemlidir. Parmak izi okuyarak mı sistem çalışıyor, yoksa kartlı sistem gibi daha basit bir işlem mi gerekiyor tüm bunalar fiyatı belirlemekte önemli etkenler oluyor. Ayrıca boy turnikesi sistemine dahil olan ikaz özellikleri de fiyatı etkilemektedir. Ayrıca kullanılan yerlere göre ihtiyacınız da değişmektedir. Ceza evi gibi bir yer için kesinlikle daha donanımlı ve dayanıklı bir ürün satın almanız gerekecektir ki bu da fiyat için belirleyici ve önemli etkenlerden birisi olacaktır. Turnikelerin yapımında sağlam malzemeler kullanılır ve zorlu şartlara dayanıklı yapılan turnikeler paslanmaya karşı da oldukça dayanıklıdır. Uzun yıllar kullanabileceğiniz turnikeler için fiyattan önce size sağlayacağı yararları düşünmeniz de fayda olacaktır.

Boy Turnikesi İmalatı

Boy turnikeler dışarıdan bakıldığı zaman neredeyse tamamen mekanik görünmektedir. Ama işin içerisine girdiğimizde boy turnikelerin sadece mekanik değil bir çok elektronik aksamının da bulunduğunu göreceğiz. Boy turnikeler ağır ve cüsseli yapılarından dolayı dışarıdan yani ithalatı olan ürünlerden değildir. Zaten ülkemizdeki teknolojik gelişmeleri düşündüğümüzde çok daha kalitelerini ürete bilir pozisyona geldiğimizi göre biliyoruz.Özellikle Ankara da Ostim sanayi bölgesinde bulunan Aktüel Turnike Sistemleri bu anlamda kendilerini oldukça geliştirmiş istek ve talepler doğrultusun da boy turnikesi imalatı gerçekleştire bilmektedirler.