Bekçi Tur Sistemleri Nedir?

Güvenlik sistemleri, cihazlar ve makinelerin dışında güvenlik, bekçiler tarafından da yapılabilmektedir. Bekçiler ise hem gündüz hem de gece devriyeli olarak çalışmaktadırlar. Bu çalışma sırasında bekçilerinizin işlerini düzgün yapıp yapmadıklarını denetlemek, kontrol etmeniz için bekçi tur sistemleri kullanmanız gerekecektir.

Bekçi tur sistemleri sayesinde bekçilerin devriyelerine doğru zamanda gelip gelmediklerini, devriye sırasında gerekli her istasyona uğrayıp uğramadıkları, gerekli zamanlarda istenilen yerleri turlayıp turlamadığı ya da gece saatlerinde uygulamadığını anlamınızı sağlayacak hem denetleme işlevi gören hem de uyarıcı görevdeki sistemlerdir. Bekçi tur sistemleri aynı zamanda iş yerinizdeki güvenlik görevlerinin en iyi şekilde çalışmalarında hem uyarıcı hem de motive edici görev görür, bu şekilde iş yapma kapasitesi en verimli hale getirilmiş olunur. Güvenlik görevlileri ve bekçileri denetleyen bu sistemde raporlandırma bilgisayar ortamında gerçekleşmektedir. Bu raporlar sayesinde bekçinin düzenli olarak işini yapıp yapmadığını sadece o gün için değil haftalık, aylık gibi periyotlardaki çizelgelerini de görebilirsiniz. Bekçi tur sistemler ile bekçiler arasında karşılaştırma yapabilir, çalışma verimlerini aylık olarak ölçebilirsiniz.

Bekçi Tur Sisteminin Elemanları Nelerdir ve Ne İşe Yararlar?

Bekçi tur sistemini kullanan kişi güvenlik görevlisidir. Çeşitli ana cihazlarda bekçiye özel güvenlik kartı ile tanılama işlemi gerçekleştirilir. Bekçi tur sistemleri için bekçinin güzergâhı, uğrayacağı istasyonlar (duracağı yerler), hangi yerlerden kaç kez geçeceği ve süreleri gibi bilgilendirmeler planlanmalıdır. Buna uygun olarak bilgisayar sisteminde düzenli raporlandırmalar yapılır. Bekçilere verilecek akıllı saat ya da akıllı kalem gibi cihazlarla bekçi her istasyon sırasında ne zaman o istasyona uğradığını, kaçıncı kez uğradığını rapor edebilir. Yani bekçinin atladığı yerler oldu mu ya da turlaması gereken yerlerde eksiklikler var mı sorularına cevapları bu raporlardan alabilirsiniz. Bekçi devriyesi bittiğinde akıllı cihazı teslim ederek işini sonlandırır.

Bekçi tur sistemleri için farklı elemanlar ve farklı teknik özellikler kullanılabilmektedir. Anacak genellendiğinde; çipli (okutulabilen) bir cihaz, istasyonlarda çipin okutulduğu cihaz, sistem kartı,  bağlantı kabloları ve ana ünite bulunmaktadır.

Bekçi Tur Sistemleri Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bekçi tur sistemleri alırken teknik özelliklerini incelemeli ve kendi ihtiyacınıza en uygun seçenekleri değerlendirmelisiniz. Bekçi tur sistemlerinde en dikkat çeken özelliklerden biri kullanılan cihazlarının şarj sorunudur. Bunun için pilli ve bataryalı cihazlar bulunmaktadır. Bataryalı cihazlara sahip bir bekçi tur sistemi alacaksanız kaç saate şarj olduğu ve kaç saatte şarjının bittiğine dikkat etmelisiniz. Ayrıca sürekli olarak kullanacağınız bu cihazların batarya ömürlerinin de uzun olmasına bakmalısınız.

Bekçi tur sistemleri içerisinde kullanılan akıllı saat veya kalemin hafızası da önemli özelliklerdendir. Çok karşılaşılan sorunlardan biri de bu akıllı cihazların darbe sonucu kullanılamaz hale gelmesidir. Bu nedenle darbe sensoru olan, dayanıklı, su geçirmez, düşmelere dayanıklı, sağlam malzemelerden yapılmış cihazların seçilmesinde fayda vardır. Çipin okutulduğu sırada cihazların temassız okutulabilme özelliği de birçok hasarın oluşmasını önleyebilir.  Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak ya da sorunların çözülebilmesi için garantisi olan ve CE kalite belgeli ürünlerin tercih edilmesi gereklidir.

Bekçi tur sistemleri içindeki önemli bir eleman olan bilgisayarda rapor haline getirilmesinde, programların ve bilgisayarın kolay kullanılabilir ve anlaşılır olması çok önemlidir. Basit ve açıklayıcı bir kullanıma sahip olması, tüketicinin yararına olacaktır. Bilgisayara bilgilerin transferi de kolay yöntemlerle yapılabiliyor olmalıdır. Örneğin usb kablosu ile cihazlardan bilgisayara aktarılabiliyor olması sizin yararınıza olacaktır. Sesli ve ışıklı ikaz sistemlerine sahip olması da bekçiler için yararlı bir özellik olabilmektedir.