Bekçi Kontrol Sistemi Nedir?

İnsanlar her durumda kendilerini güvende hissetmek isterler. Bu amaçla çeşitli önlemler alınır. Kişinin kişisel önlemleri başta olmak üzere kurum ve kuruluşların aldığı daha detaylı güvenlik önlemleri de vardır. Bu yüzden oluşturulmuş bir takım iş kolları dahi mevcuttur. Bu amaçla birçok yer de bekçi ad verilen koruyucular tutmayı tercih eder. Gece ve gündüz kontrol altına alınan her yer güvenlidir düşüncesiyle bekçi kontrol sistemi denilen yapılanmalar vardır. Çünkü güvenlik önemlidir. Ve daima kontrol altında tutulmalıdır. İlk ölçüt bekçiler sonrasında bekçi kontrol sistemi aracılığıyla olur. Yani kontrolün kontrolü sağlanırsa güvenlikte sağlanmış olur.

Özellikle insanların sayısının çok fazla olduğu yerler başta olmak üzere birçok mekanın güvenliğini sağlamakla görevli güvenlik görevlilerinin neler yaptıklarını gözlemlemek amacıyla kullanılan kontrol sistemlerine bekçi kontrol sistemi adı verilir. Bu konuda çeşitli uygulamalar geliştirilmiştir. Geçmişten bu yana birçok kullanılan sistem vardı. Eskiden mekanik kurmalı bekçi saati kullanılıyordu. Şimdilerde ise elektronik ve bilgisayar tabanlı bekçi kontrol sistemi kullanılmaktadır. Güvenliğin emanet edildiği kişi veya kişilerin de görevlerini hassasiyetle yapmaları büyük önemler arz eder. Sonuçta bu büyük bir sorumluluktur. Can ve mal güvenliği belirli insanlara emanet edilir. Bu işin doğru bir şekilde yapılması da insanların gönül rahatlığıyla yaşamalarını sağlar.

Bekçi kontrol sistemlerinin kullanım şekilleri

Bu konuyla ilgili olarak en tercih edilir sistemler sentimel bekçi kontrol sistemi olandır. Kullanımları gayet kolay ve çok fazla işlevseldirler. Bilgisayar yazılımları aracılığıyla tüm güvenlik noktaları ve güvenlik görevlilerine ait kimlik bilgileri tanımlanır. Bu sisteme göre tüm sistem kurulup her şey tanımlandıktan sonra güvenlik görevlisi işine başlar, kimliğini ana üniteye okutur ve artık görev başındadır. Firmanın çeşitli güvenlik noktalarını belirlenen saatlerde kontrol eder ve işini aksatamaz. Yaptığı her iş ve gezdiği her alan güvenlik kameralarıyla kayıt altına alınır. PC ortamında her detay rapor edilir. Görevlinin hangi tarihte ve saatte nerede olduğuna kadar tüm bilgiler kayıt altındadır.  Bu şekilde hem mekanın güvenliği sağlanır hem de görevlilerin işlerini ne kadar özenle ve doğru bir şekilde yaptıkları kontrol edilmiş olur. Ayrıca her durum maillerle rapor edilebilir.

Sentimel sistem bekçi kontrol sistemi için son teknolojidir. Dokunmatik okuma sistemine sahiptir. pil ile çalıştığından şarj problemi yoktur. Lityum pilleri sayesinde dört yıl içinde pil değişim gereksinimi olmaz. Darbelere ve suya karşı gayet dayanıklıdır. Raporlar çok kısa sürelerde Excel formatında alınabilir. Okumalarında sesli ve ışıklı uyarmalar verir. Ve buna benzer daha bir çok olumlu yönde özelliğe sahiptir.

Sentimel sitemin dışında bilinen başka bir sistem de TOM kalemli bekçi tur sistemidir. Bu da bekçi kontrol sistemi seçenekleri içinde tercih edilebilir. Bekçinin belirlenen vakitlerde kontrollerini yapıp yapmadığını teftiş eden bir sistemdir. Bu da aynı sentimel sistem gibi raporlamalar yapar. Tom kalem, güvenlik modu, kontrol programı olmak üzere dört tane elemanla işlemleri yürütür. Bekçiye tom kalem verilir ve bu kaleme göre göreve kimin başladığı konusunda bilgi verir ve kontrol noktalarını gösterir. Bu sistemle işyerleri, fabrikalar, alışveriş merkezleri askeri tesisler ve otoparklar gayet rahat bir şekilde korunurlar.

 Bekçi Kontrol Sistemlerinin Yararları

Bekçi kontrol sistemi mekan güvenliği konusunda kişilere güven vermelidir. Hem çalışılan elemanlar güvenilir olmalıdır hem de sitem oturmuş olmalıdır. Farklı dil seçenekleri olması da her kurum için ayrı önem arz eder. Çünkü halka açık alanlarda buna ihtiyaç duyulabilir. Güvenlik ihmale bırakılacak bir konu değildir bu yüzden bekçi kontrol sistemi seçimleri doğru yapılarak can ve mal güvenliği kontrol altına alınmalıdır.