Günümüzde sıklıkla rastladığımız bariyer sistemleri, birçok çeşidi ile karşımıza çıkmaktadır. Otopark girişlerinde, otoyol ödeme noktalarında, havaalanı girişlerinde, apartman girişlerinde, yol kenarında, trafik akışı bulunan yerlerde ve bir mekan girişinde rastlamamız mümkündür. Kullanılacakları mekana göre farklılık gösteren bariyer sistemleri;  gün geçtikçe daha modernize edilmiş ve teknolojik sistemleri ile satışa sunulmaktadır.

Bariyer Çeşitleri Nelerdir?

Bariyer çeşitlerini incelemek gerekirse, aşağıda yer alan bilgiler kısmen bilgi sahibi olmamıza yardımcı olacaktır.

  • Kollu bariyer çeşitleri; yaygın olarak kullanılan bu bariyer sistemleri, otopark girişlerinde, alışveriş merkezi ve site girişlerinde kullanılmaktadır. Kontrollü geçişler için uygun olan bu bariyerler, uzaktan kumanda ile kullanıma entegreli olarak dizayn edilmiştir.
  • Mantar bariyer çeşitleri; şehir merkezinde araçların hız saldırılarından yaya geçişlerini korumak, yüksek kamyon ve benzeri araçların hızını azaltmak için büyük ölçüde faydalı olan bariyer sistemi olarak kullanılır. Havaalanı ve stadyumlarda sıkça rastlanması mümkündür.
  • Kapan bariyer çeşitleri; timsah dişleri bulunan bariyerlerdir. Genellikle hastane girişlerinde, endüstriyel ve askeri siste girişlerinde bu bariyer sistemleri oldukça fazla bulunmaktadır. Çift yönlü trafik akışını kontrol altına almak için yüksek güvenilirlik ürünleridir.

Son dönemlerde doğan ihtiyaçlar ile orantılı olarak, geceleri karanlık nedeni ile herhangi bir kazaya sebebiyet vermemesi için, mantar bariyer sistemleri için LED ışıklar yerleştirilmiştir. Aynı şekilde kollu bariyerler için de ışık sistemi yerleştirilmekte ya da özel boyamalar ile dikkat çekmesi sağlanmaktadır. Böylelikle; girişlere yerleştirilen bariyer sistemleri ile personel ya da araç girişlerinde olası trafik engellenmiş ve takip sistemi daha sağlıklı hale gelmiştir. Trafik ya da yoğun kullanılan bölgeler için yerleştirilen bariyer sistemleri de hem yayaları korumaya yönelik yerleştirilmiş hem de araçların hız nedeni ile kaza yapmalarını büyük oranda engelleyecek şekilde dizayn edilmiştir.

Bütün bu bilgileri göz önünde bulundurarak; yol üzerinde gördüğümüz bariyerlerin anlamını kavramamız, girecek olduğumuz site, hastane, özel alanlar için yerleştirilen bariyer sisteminin bize değil gideceğimiz yere fayda sağladığını düşünmemizin bir yanılgı olduğunu fark etmemiz kolay olacaktır.

Bariyer Sistemi Firmaları

Elbette ihtiyaç doğrultusunda dikkatimizi çeken, fikir edindiğimiz bazı alanlar olmaktadır. Örneğin bariyer sistemleri; herhangi bir ev, iş yeri ya da bulunduğumuz mekana yerleştirilme ihtiyacı duyulmadıkça, geçerken gördüğümüz herhangi bir bariyer olarak aklımızda yer edinecektir. Bu nedenle ihtiyacımız ile birlikte ortaya çıkacak olan bariyer sistemleri için hizmet sağlayan firmalar için de sağlam bir araştırma yapmak önemlidir. Çünkü çok da sıradan ihtiyaç olmayan, sağlamlığı ve kullanım ihtiyacına uygunluğu en önemli gereklilik olan bariyer sistemleri için hizmet verecek firma oldukça önemlidir. Örneğin kollu bariyer sisteminin oldukça sık kullanılacağı göz önünde bulundurulur ise; sık kullanıma uygun kalitede, teknolojik olarak çabuk bozulmaya yatkın olmayan, olası arızalarda kolaylıkla ulaşıp teknik destek alabileceğimiz bir servis hizmetlerinin olması; satın alanlar için çok önemlidir.  Ya da mantar bariyer sistemleri için zedelenme süreleri, kırılmaya ya da darbelere karşı dayanıklılık gücü, satın alan kişilere sunacakları geniş vadede karşılaşılması beklenen olumlu olumsuz durumlar net şekilde iletilmelidir. Her üründe olduğu üzere, bu sistemlerde de kullanılmak üstenen bariyer sistemleri doğrultusunda fiyat farklılığı gösteren ürünler, firmalara göre de değişiklik göstermektedir.

Sonuç olarak; ihtiyaç duyduğumuz ürün her ne olursa olsun, öncelikle ürün fayda zararı araştırmalı, sonra bizim ihtiyacımız olan çeşidini analiz etmeli ve son olarak da hangi firmadan en iyi hizmeti ve fiyat garantisini alabiliriz bunu öğrenmeliyiz. Böylelikle o an ihtiyacımızı giderip daha sonra sıkıntı yaşamak yerine, uzun vadede ihtiyacımızın karşılanması nedeni ile hem maddi hem manevi fayda sağlamış oluruz.