Access Kontrol Sistemleri Nedir?

Dünyanın her yerinde büyük şirketlerin farklı kontrol mekanizmaları bulunmaktadır. Küçük işletmelerdeki patronların işçi üzerindeki baskın kontrolü büyük şirketlerde patron ile personel çok sık bir araya gelemediğinden farklı sistemlerle yürütülmektedir. En başından işe giriş çıkışların 2000 çalışanlı bir şirkette denetlenmesi için en az 1000 çalışana daha ihtiyacı olur ki bu şirket kasası için çok büyük bir maddi baskı oluşturur. Oysa bir sistem üzerinden yapmak ya da sizin yerinize yapan bir sistemin olması işlerin kolaylaşması demektir. Bazı şirketler ya da kuruluşlarda personeli kontrol etmek için kamera devreye sokulur. Bir kişi sürekli olarak girişi takip edecek ve gelen giden kişilerin saat saat raporunu hazırlayacaktır. Bunun için ekstra bir harcama yapılacak ve bazen de burada çalışan kişinin bazılarına farklı yaklaşımı olabilecektir. Ayrıca kamera sistemleri şirketteki çalışanların kendini rahat hissedemediği için iş veriminde büyük düşüş yaşanması demek olur. Kişi kendini rahat hissedemediği yerde de kalmamak için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Personelin şirket içerisindeki işe olan saygısını, işe geliş gidiş saatlerini ya da şirkette sunulan farklı avantajlardan yararlanıp yararlanmadığını öğrenmek için yapılması gereken Access kontrol sistemleri ile denetim mekanizması oluşturmaktır.

Personelin Giriş Çıkışını Denetleyen Access Kontrol Sistemleri

Şirketlerin girişinde çoğu zaman turnike görebilirsiniz. Kurumsal şirketlerde bunu daha sık aralıklar görürsünüz ve aslında bu dışarıdan gelen yabancının şirket içerisine girmesinin önlenmesinden çok personelin şirkete giriş çıkışını kontrol etmektedir. Personel şirkete girdiğinde Access kontrol sistemleri üzerinden giriş yapmalı ve bu girişin de yazılım üzerinde görünmesi gerekir. Personel kendini turnikede tanıttıktan sonra turnike geçişe izin verir. Şirketlerde yer alan turnikeler istediğiniz şekillerde hazırlanabilmektedir. En güvenilir Access kontrol sistemleri kartlı ve parmak izi okuyuculu turnikelerdir. Access kontrol sistemleri devreye girebilmesi adına turnikeler kurulduktan sonra bir bilgisayara bir yazılım yüklenir. Sisteme giren ve çıkan her personel bu sistemde dakikasına kadar yer alacaktır. Ayrıca istediğiniz zamanda Access kontrol sistemleri üzerinden rapor almanız mümkündür. Raporlar tabii ki geçmişe dönük olacağından istediğiniz takdirde eski tarihli bir raporu ortaya çıkarmanız da mümkündür.

Yemekhanede Access Kontrol Sistemleri

Access kontrol sistemleri hemen her yerde kullanılabilmektedir. Yemekhanede kullanılan Access kontrol sistemleri daha çok yemeklerin kişi sayısına göre hazırlanması ve personelin yemek kartını şirket içerisinde kullanması için geliştirilmiştir. Aynı işe giriş çıkışta olduğu gibi turnike ve yazılım üzerinden işleyen sistemde yemek sayısı, kaç yemek seçilebileceği, kimlerin yemeklerden faydalanabileceği, kimlerin yemekleri hangi saatlerde yiyebileceği gibi her detay sistemde yer alır. Access kontrol sistemleri tarafından her istediğinizde çıkarılabilen raporlar sayesinde şirkette en çok tüketilen ve sevilen yemek belirlenir, yenmeyen yemekler menülerden kaldırılarak yerine personelin seveceği yemekler eklenebilir, personele yemek için yüklenen bakiyenin aylık ya da haftalık yeniden içerisine kontör yüklemesi yapılması sağlanabilir. Access kontrol sistemleri sayesinde yemekhanede ortaya çıkan çöpe giden yemekler önlenir, israf yapılabilir, yenmeyen yemekler için masraf oluşması ortadan kaldırılır, personelin ne sıklıkla yemekhaneyi kullandığı, personelin ne kadar süre yemekhanede kaldığı gibi her şey bilinecektir. Sistemlerin her alanda hazırlanabilir olması girilen ve yaşanan yerlerin daha güvenilir olmasını sağlarken bulunduğunuz ortama yabancıların girmesi önlenecektir. Yaşanan sıkıntıların çözüme kavuşturulması adına kimseye bir şeyler kanıtlamanız gerekmez ve şirket içinde ya da dışında olduğunuzu sistemdeki giriş ve çıkış bilgilerinizden alacağınız rapor ile kısa sürede ortaya çıkarabilir, bu nedenle yapılan haksız işten çıkarma olaylarından kurtulursunuz.